5. EEN GEORGANISEERDE OF EEN GEÏMPROVISEERDE AANVAL? bewerkt door F. K. Reeds eerder werd in het persoverzicht van dit tijdschrift de aandacht gevestigd op de belangrijkheid van verschillende Zwit- sersche publicaties van den laatsten tijd. Zoo verdiende zeker het artikel „Material oder Moral", naar aanleiding van het bekende boekwerkje van Tayssen, alsmede dat omtrent „Das Begegnungsgefecht", beide in het Alg. Schweiz. Militarzeitung, onze volle aandacht. Inderdaad schijnt het, dat gezaghebbende stemmen uit het Zwitsersche leger thans voor ons in vele opzichten van meer be lang zijn dan verschillende meeningen van Fransche of Duitsche zijde, hoe wel gefundeerd en gezaghebbend deze op zich zelf be schouwd ook mogen zijn. En wel omdat de omstandigheden en verhoudingen, met welke de Zwitsers rekening hebben te houden, zooveel meer overeen komen met de onze, dan die waarop uit den aard der zaak de Franschen en Duitschers hunne overwe gingen opstellen en hunne besluiten baseeren. Immers wat helpt het ons of wij al weten, hoe bijvoorbeeld een Fransch Leger wordt „georganiseerd" voor een aanval, waar wij zelf toch nooit zulk een Leger in het gevecht zullen brengen, noch zelfs ooit in onze sterkteverhoudingen de materieele middelen zullen bezitten, waarover daarginds wordt beschikt en zonder welke „machine" een dergelijke aanval niet mogelijk is. Om niet eens te spreken van de terreinomstandigheden, met welke de Franschen gewoonlijk rekening houden bij het opstellen van hun georganiseerde aanvallen en die de aanwezigheid van een vrij dicht wegennet en een voor troepenbewegingen geschikt zijterrein vooronderstellen. Wij hebben nu eenmaal rekening te houden met een beperkte materieele uitrusting, een zeer mager wegennet en een terrein, dat in het algemeen ons dikwijls nog belemmeren zal in het volle ge bruik van de materieele middelen, die we hebben (i. c. de artil lerie). Hetzelfde geldt voor de Zwitsers. En daarom is het nuttig van hunne inzichten kennis te nemen. Zoo verscheen in A.S.M.. No. 1 en 2 van dit iaar, een artikel „Organisierter oder improvisierter Angriff?", van Oberstdivisionar Sonderegger, hetwelk mij zoo belangrijk voorkwam, dat ik er een vriie bewerking voor het I. M. T. van maakte. De lezer houde dus in het oog, dat in het ondervolgende eene Zwitsersche meening wordt verkondigd. Daar mijns inziens niet alles wat er vermeld wordt voor ons mag gelden, achtte ik het noodig hier en daar de opmerkzaamheid daarop te vestigen. In het kort gezegd stelt het artikel zich ten doel, om de vraag te beantwoorden öf en in welke mate een aanval vooruit tot in 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 58