551 Nederlandsche taal. Tijd: 1V4 uur Maak een opstel over één der onderstaande onderwerpen. 1. Hooger onderwijs in Nederlandsch-lndië. 2. Het bezuinigingsvraagstuk. 3. Het vereenigingsleven. Fransche, Duitsche of Engelsche taal. (Tijd: VU uur). Maak een opstel in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal over één der volgende onderwerpen, waarbij de tusschen haakjes gestelde punten moeten worden behandeld. 1. De aardbeving in Japan. (Ligging van Japan, het land der aardbevingen vorige rampen verwoestingen door de laatste aardbeving aangericht steunverleening economische gevolgen politieke gevolgen). 2. De ontwikkeling van het luchtverkeer. (Jongste vorm van verkeer oorspronkelijk uitsluitend voor militaire doeleinden vorderingen op dit gebied in den laaGten oorlog eco nomische aanwendingen na den oorlog voornaamste luchtverbindingen. Vlucht Nederland-Indië. Perspectief hier te lande). 3. De voeding van den soldaat in Nederlandsch Indië. (Inrichting van de menages gemengde menages - menages per gar nizoen—voor—en nadeelen van het doen deelnemen aan de menage door gehuwden samenstelling schaftorden bevoegdheden van den compag niescommandant toezicht), (De vragen Maleische taal zijn niet bijgevoegd). 8. ORGAAN N. I. O. V., JULI-NUMMER. „Operatiën der Centralen tegen Servië (1914—1916)" behandelt den sma- delijken afloop van den eersten inval der Oosten.ijkers in Servië. De Schr. zegt naar aanleiding hiervan, dat het door de Serviërs behaalde succes, gevolg van hun heldhaftigheid en hun onomstootelijken wil 0111 te overwinnen, nog altijd hoopvol stemt voor ons kleine landje, mits het beter wetende volk zich zelf maar niet de wapens uit de vuisten slaat. „En dat doet het Nederlandsche volk van het heden, en wel op de grondigste manier". Een begin wordt gemaakt met de behandeling van den Servischen inval in Oostenrijk. T. Roupié geeft een overzicht van de door hem voorgestane wijze van oefenen bij de infanterie. Verder geeft hij eenige middelen aan ter ver eenvoudiging van den administratieven rompslomp bij de compagnie. „Wil de C- Cdt., naast zijn voorbereidingen (voor de oefeningen), nog tijd vinden voor eigen studie, dan dient wel te worden overwogen, hoe hij ten deele kan worden ontlast". Luit. Kol. Bannink geeft een episode uit den oorlog in Oost-Afrika; hij bespreekt het offensief van von L. V. uit het Kilimandjaro-complex. Majoor Winter waarschuwt tegen het overhaast en op goed geluk afleg gen van het examen H. K. S. en wijst op het onjuiste van de meening, dat het examen in Nederland gemakkelijker zou zijn dan dat in Indië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 65