De troepentreinen zijn samengesteld uit automobielen en voer tuigen. Per divisie staat deze trein onder het bevel van een hoofd officier. Elke groep bestaat uit 2 secties (één sectie voertuigen en één automobielen). De afstand waarop een divisie kan worden bediend door hare eigen transportmiddelen, hangt af van de belasting der voertuigen en den tijd, noodig om dien afstand af te leggen. De auto's kunnen gemakkelijk een traject van 90 a 120 K. M. heen en weer afleggen. Opereert de divisie echter op een aanzienlijken afstand van de „gare de ravitaillement", dan worden de troepen- dan wel de leger treinen aangewend om de transportmiddelen der divisie bij te springen. Men kan daarbij op tweeërlei wijzen te werk gaan en wel: a. het scheppen van een centre de ravitaillement; b. toevoeging aan de divisie van extra transportmiddelen. Is het divisie-convooi geheel uit voertuigen samengesteld, dan organiseert men 2 secties, elk in staat om 1 dag levensmiddelen en fourage voor de divisie op te voeren. Bedraagt de afstand tusschen de troepen en de G. de R. meer dan 13 K. M„ dan laat men de le sectie de levensmiddelen tot 13 K. M. van het vertrekpunt opvoeren en de 2e sectie brengt ze naar de troepen. De le sectie keert denzelfden dag naar de G. de R. terug en de 2e, na distributie, naar het punt van samenkomst. Deze methode eischt de uitwisseling van belaste voertuigen tegen leege op het punt van samentreffen, doch men verkiest haar boven de methode om elke sectie om de 2 dagen vol belast het geheele traject te doen afleggen. Bedraagt de afstand tusschen de G. de R. en de troepen meer dan 25 K. M., doch minder dan 50 K. M., dan schakelt men een centre de ravitaillement in op een afstand van 25 K. M. van de G. de R. Wordt de afstand echter grooter dan 50 K. M„ dan voegt men aan de troepen extra transportmiddelen toe, beladen met 1 dag vivres. Organen in den rug van het leger met de ravi tailleering belast. Toen het Amer. leger in Frankrijk kwam, werd het Fransche systeem overgenomen en werden 2 zones gecreëerd (zone de l'avant et zone de l'intérieur). Men richtte gares régulatrices op en verdeelde het aan het Amer. leger toebedeelde grondgebied, met betrekking tot de ravitailleering, in 2 zones: zone du ravitail lement en zone des armées. In 1918 ging men over tot de oprichting van een ravitailleerings- dienst, waarvan het hoofd gemachtigd was zich rechtstreeks in verbinding te stellen met het Departement van Oorlog te Washing ton voor alles wat dien dienst betrof. Het hoofdkwartier van dien dienst was gevestigd te Tours. 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 6