567 Heerestechnik. Mai. 1924. Dr. Becker besluit zijn studie over „Photo- graphie von Artilleriegeschossen in Fluge bei Tageslicht". In zijn eind conclusies beveelt hij de beschreven instrumenten aan voor het meten van aanvangssnelheden zoowel te velde, als op het proefterrein. Te velde hebben zij het groote voordeel, dat geen draadramen noodig zijn en dat de meting bij iedere elevatie van den vuurmond kan geschieden. Hauptmann Giesecke geeft het vervolg op „Zu<- Feldwagenfrage''. Van Leutnant Arnold treffen we aan een beschrijving eener „Schiesz- und Beobachtungsübung am Sandkasten", een bijzondere manier van panoramaschieten. Ook bij het daarbij gebruikte materieel, zal, naar wij vermoeden, het nut als waarnemingsoefening, zooals bij panoramaoefeningen in het algemeen wel het geval zal zijn, slechts zeer gering zijn. In dit nummer vinden we overigens een uittreksel uit het „Jahresbericht des Reichsamts für Landesaufnahme 1921/1922", en het slot van het in het vorige nummer begonnen artikel over het „Brieftaubenwesen", The Field-Artillery Journal. May-June, 1924. Captain Wahl geeft het laatste vervolg op zijn oorlogsherinneringen: „Battery „B" of the twelfth Field-Artillery during the late war". Ook nu weer verluchten uitstekende foto- en schetsreproducties den inhoud. Major Chester B. Mc Cormick constateert in „Care, protection, preser vation and accountability of government property issued to the National Guard", dat, wat betreft de daarin vermelde questies generlei eenheid is te bespeuren bij de honderden artillerie-afdeelingen in de verschillende staten der Unie. Hij geeft nu zijn, in details uitgewerkte, door jarenlange ervaring verkregen, denkbeeld om tot een uniform systeem te komen, waarbij met alle belangen rekening wordt gehouden. „The march to concentration and two-sided manoeuvres of the first cavalrydivision September-October, 1923" is een, op een rapport van een toeschouwer behoorende tot de veld-artillerie, gebaseerde beschouwing. In „Current Field-Artillery notes" vonden we onder „Work of the Field- Artillery Board" vermeld, dat de vergelijkende proeven tusschen 7,5 cM. geschut op spreidaffuit en op een affuit van het gewone model in het nadeel van de spreidaffuit uitvielen. Ook lazen we, dat in een voorgestelde organisatie der radio-verbindingen voor Field-Artillery geen radio-telefoon- materieel werd opgenomen, „due to the fact that radio telephones are not sufficiently developped". Les archives de la grande guerre No. 47. Generaal J. Rouquerol be schrijft: „La première crise de la bataille de Verdun. La perte de Douau- mont (Operations de la 31e brigade)". Hij toont hierin o. a. aan, dat deze eerste crisis bezworen werd door het „met verrassende snelheid", zooals de generaal von Falkenhayn het noemde, flankeerend in stelling brengen van krachtige artillerie op den westelijken oever der rivier. „Cette artillerie était constituée par les batteries non endivisionnées de tous calibres du XXXe corps d'armée retirées du front attaqué etpor- tées sur le flanc de l'ennemi". Het gevecht om Douaumont is een sprekend voorbeeld van de ontzaglijke moeilijkheden, welke aan het overbrengen van bevelen en berichten bij nacht onder het vijandelijke vuur verbonden zijn, Pol Roussel vervolgt zijn artikel „Salonique au temps de la campagne d'Orient", waarin een eigenaardig licht valt op de persoon van den ge neraal Sarrail. Ook geeft hij een kijk op de leegheid van het leven in een rustperiode achter het front en de minderwaardige genoegens, waar mede zich officieren en minderen in Saloniki moesten tevreden stellen tijdens zulk een periode. In het laatste deel van „Souvenirs de guerre" beschrijft de generaal Palat, hoe hij van het bevel zijner divisie ontheven werd. Het doet pijn-

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 81