(Hierbij bedenke men, dat het artikel eenige maanden geleden geschreven werd en dat er sinds dien reeds weder veel veranderd is.) Aan de hand van door hem gegeven verdere beschouwingen betoogt schrijver. „Alles dies führt zu dem Schlusz, dasz ein Angriffskrieg für Japan nur unter der Voraussetzung schwerer europaischer Bindungen Englands und dan möglichst auch nur auf dem Rücken der panasiatischen Revolutionswelle wirkliche Aussichten auf Erfolg hat. Bis dahin werden seine Gegner versuchen, ihm weiter die Krallen zu schneiden." Wij vermeenen het artikel, geschreven door iemand, die niet behoort tot eene natie, welke zelf onmiddellijk bij het Pacific-probleem betrokken is, ten zeerste te kunnen aanbevelen. Het tijdschriftnummer bevat overigens een voordracht: „Die deutsche Erhebung vor hundert Jahren und heute", een opstel: „Veranderungen im Osten" (van Europa) en een uitgebreide studie: „General v. Conrad in den Anfangsoperationen des Weltkrieges." Het laatste is te beschouwen als een verdediging van Duitschland tegenover de beschuldigingen, welke generaal Conrad von Hötzendorf in zijne geschriften uitspreekt. The Coast Artillery Journal. May 1924. Onder den titel: ..Adjustment of Fire" vinden we in de eerste plaats wederom een artikel, dat stelling neemt tegen de conclusiën, waartoe de generaal Hagood in het reeds meer dere malen vermelde opstel in het Februari-nummer van het Coast-Artillery Journal kwam. Het tegen-artikel is thans van de hand van den generaal Callan. Deze stelt tegenover de ondervinding van generaal Hagood, dat uit wer kelijk geschoten vuren zou zijn gebleken, dat correcties, gebaseerd op waarneming van de ligging der schoten ten opzichte van een bewegend doel, waarop met kustartillerie werd gevuurd, eerder tot verslechtering dan tot verbetering der uitkomsten leidde, zijn juist tegengestelde onder vinding, welke hij bovendien met tabel-vormige gegevens van vele vuren, gedurende de jaren 1922 en 1923 geschoten, den lezer voorlegt. De oorzaak voor deze opvallende tegenstelling meent hij te moeten zoeken in het feit, dat generaal Hagood's ondervinding van zooveel jaren te voren dateert en er sinds dien zooveel verbetering werd gebracht in de toegepaste me thoden. Generaal Callans oordeel is tenslotte, dat bij het vuren met kustgeschut, waarneming van den grond of uit de lucht niet gemist kan worden, omdat hoe nauwkeurig men ook te werk gaat bij de berekening der, wat wij zouden noemen, daginvloedcorrecties, er toch ten allen tijde eene a priori niet te bepalen bron van fouten blijft bestaan, n.l. de steeds variëerende vertra ging door den luchtweerstand, welke vooral op de baan van het met zeer groote V0 verschoten projectiel der lange zware kustvuurmonden van grooten invloed is. Hij zegt o. i. zeer terecht: „In a practice, using only ballistic methods, where the retardation is varying and no means exists to predetermine its law and thus correct it ballistically through the shoot, the fire cannot possibly stay in adjustment even if trial shots had started it with center of impact on the target." En verder: „We certainly need the deviations of the shots or salvos in order to get and keep the center of impact on the targe. If we can get only the sense of the deviations, well and good; if we can get the mag nitude also, so much the better." Hij geeft tenslotte de volgende desiderata voor een juiste vuurleiding: a. De batterijen moeten zoo wetenschappelijk mogelijk verevend worden. b. Voor den aanvang van het vuur snelheid meten. c. Nauwkeurige wind-meting. d. Zeer nauwkeurige toepassing van alle mogelijke ballistische correcties. e. Goed georganiseerde grond-en luchtwaarneming. Logische methoden om de uitkomsten der waarneming dienstbaar te maken aan het verbeteren van de ligging van het gemiddeld trefpunt. 570

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 84