Ook bij de geveehtsbeveiliging, al heeft onze zwakke cavalerie daarbij alweer grootendeels een waarschuwende taak, zullen de geweermitrailleurs niet gemist kunnen worden, al was het alleen maar om de eigen opstelling tegen vijandelijke verkenningsorganen te handhaven. Men bedenke wel, dat een altijd „uitwijken" bedenkelijk voor het moreel van den troep zal worden en men op den duur den enkelen ruiter of patrouille een kampong niet meer zal inkrijgen. Men zal nog wel eens moeten vechten, natuurlijk bijna altijd met karabijn of pistool, al moge dit voor ons gevoel minder cava- leristisch zijn en het oude „de sabel er uit" mooier. De afdeeling of patrouille, die zelfs in het gezicht van vijandelijke cavalerie nog snel weet te beschikken over enkele karabijnen en pistolen, kan met gerust hart den aanval te paard afwachten. En een kleine patrouille cavalerie, die, sneller afgezeten dan haar sterkeren tegenstander, dezen met eenige goed gerichte schoten afwijst en haar met verlies van eenige ruiters of paarden terugjaagt, zal in de werkelijkheid voorloopig niet veel last van deze afdeeling meer ondervinden, zij zal niet van haar object afgedrongen worden of door omtrekking zeer veel tijd verliezen. Bij vredesoefeningen komt een dergelijk optreden natuurlijk niet dermate tot zijn recht, omdat de verjaagde afdeeling dan slechts eenige K. M. terug galoppeert, geen verliezen heeft en opnieuw den weg verspert, of de patrouille opnieuw vervolgt. Men zal dus de ondercommandanten moeten doordringen van de gedachte, dat altijd de opdracht No. 1 is en in de eerste plaats alles in het werk gesteld moet worden om deze zoo goed en zoo snel mogelijk uit te voeren, dat daarbij echter een steeds uitwijken vaak niet of te laat tot het doel zal leiden, doch tegenover vijan delijke cavalerie eenige schoten of een kort vuurgevecht vaak sneller het verlangde doel zal doen bereiken. Onnoodig te zeggen, dat dikwijls deze beslissing zeer moeilijk zal zijn en dat het teeken „vijand" onmiddellijk gevolgd door „terug" uitwijken en omhalen, heel wat eenvoudiger is, maar niet altijd sneller en beter tot het doel zal voeren. Bij het eskadron, ingedeeld bij het direct beveiligende gedeelte der divisie, het moge ook een meer waarnemende en waarschu wende taak hebben, zal zijn snel verplaatsbare Madsen-afdeeling, vooral indien ingedeeld bij achterhoede of flankdekking, haar nuttig rendement meermalen kunnen toonen. Resumeerend, zou ik de per eskadron bestaande afdeeling ge weermitrailleurs niet gaarne missen. Van eene toevoeging van geweermitrailleurs per peloton zou ik met den heer Thomson ook geen voorstander zijn, omdat onze cavalerie in haar meer verken nende dan beveiligende taak daardoor te veel van haar vlotheid zou inboeten. 587

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 15