Wij voor ons zouden liever onder gezamenlijk vuur willen ver staan vuur door meer dan één man afgegeven. Thans heet, onder omstandigheden, het vuur van meerdere schutters, waarbij ieder vrijwel of geheel zelfstandig vuurt, nog „individueel" vuur. Wil men (bij door ons bedoeld gezamenlijk vuur) doen uitkomen, dat de vuurleider een „bundel" in het doel tracht te brengen, waartoe het noodig is de zelfstandigheid van de schutters te beperken, dan ware dit „bundel-" dan wel „geleid" vuur te noemen.6). Wat betreft het nauwkeurigheids- en het jagerschot zij aange- teekend, dat het eerste veronderstelt een van te voren zichtbaar doel, waarbij dus, in de houding van vaardig, doel-korrel-oog in één lijn liggen, terwijl bij het tweede er aanvankelijk geen doel is en dit dus bij de houding van vaardig ook niet in de lijn korrel oog kan liggen. Hoewel het V, S. zegt, dat de juist-snelle aanslag ook van speciaal nut is voor het gezamenlijk vuur, zulks is ons niet duidelijk mogen worden 7). Zeer juist is o. i., dat de aandacht wordt gevestigd op het leeren schieten in alle houdingen, alsmede, dat r a a kschieten hoofd zaak is. Aan dit laatste had wel mogen worden toegevoegd: „In verband hiermede is er geen groot bezwaar tegen minder regle mentaire handelingen en zelfs fouten van goede schutters" 8). Laat een goed schutter gerust rukken b. v., terwijl voor een beginner dit funeste is. 9. Vergeet te vermelden, wat de hoof dzaak voor den onder wijzer is, te weten: waaraan het bij den leerling hapert, waaróm deze de fouten maakt 9), dat hij (de onderwijzer) begrijpt, w de leerling van zijn onderwijs niet begrijpt en daarom fout blijft doen! Dit is veel voornamer dan eigen groote schietvaardigheid, die natuurlijk intusschen alles behalve te verwerpen is. Schiet- onderwijzers kunnen goeddeels alleen verkregen worden door een, vooral eenvoudige, schietschool l0) of wel op de kader- school. Van eenigerlei laat staan deugdelijke (zie V. S.) specialistische opleiding bij bataljon of compagnieën komt niets terecht. Men denke aan de seiners, telefonisten, granaatwerpers. Alles veelal grootendeels „schijn"! 6). Dit is een kwestie van naam. Verandering van naam zondernood zaak is ongewenscht, omdat het tot verwarring leidt. Vooral in ons leger. 7). De juist-snelle aanslag geeft belangrijke krachtsbesparing en is dus van veel nut bij alle vuursoorten, vooral voor Inlanders. 8). Hiertegen is wel het voornaamste bezwaar, dat dit zoo gemakkelijk tot anarchie leidt. 9). Deze voor een onderwijzer algemeen geldende regel werd nu eens als van zelf sprekend niet opgenomen; punten 56(4) en 67bewijzen voldoende, dat het voorschrift niet anders wil. 10). Zeer juist; is hiervoor echter geld beschikbaar? 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 19