11. 1ste: „Zooveel mogelijk individueel onderwijs", accoord, maar die mogelijkheid is klein Wanneer krijgt de man eindelijk eens gedurende zijn geheelen diensttijd zijn eigen geweer 12)? Laat aan duidelijkheid te wensehen over. Trouwens dit is met meerdere het geval door het voortdurend verwijzen, hetgeen vermoedelijk geschiedde met de goede bedoeling om het boekje dun te houden, in verband waarmede b. v. de 19 en 20 best hadden kunnen zijn weggelaten 13). Hoofdstuk II. 21 (2). De hier bedoelde „volgorde" is niet overal die van den tekst van het voorschrift (zie b. v. 38 en verder 39 en 37 (eerst moet de aanslag bekend zijn, voor er van een vaardig houding van den man sprake kan zijn) en 43), doch, gelijk er ook staat van het onderwijs. 22 (3). De heer Tabbers acht het gestelde van zelf spre kend, inderdaad u). Toch is het goed, dat het vermeld wordt, terwijl bovendien o. i. had behooren te worden gezegd, dat be doelde gymnastische oefeningen door den schietonder- w ij z e r zullen worden gegeven 15) en de man daarbij z ij n vaar dig- en aanslaghouding zal toepassen. Verder, dat de cos van het S. V. daarbij zullen gelden en niet ev. andere van de gymnas tiek 16). (4). Dient o. i. zulks in tegenstelling met de meening van den heer Tabbers zeer zeker niet te vervallen; meerdere ge oefendheid t. z. is geen weelde! 23, 24, 25. Zouden zonder bezwaar kunnen worden gemist. 26. „Langs den beugelkrop". Uit een oogpunt van veiligheid is daar veel voor te zeggen, het is echter in strijd met de ge- wenschte vlugheid van „drukpunt nemen". Wellicht ware toe te staan, de vingers reeds dadelijk „los" door den beugelkrop te steken 17). Tegen het doen steunen van den rechte relleboog valt beden king te opperen; deze moet o. i. reeds thans in den stand worden geplaatst, dien hij in de aanslaghouding behoort te hebben, d. i. Gelukt vrij aardig, als men hiernaast eigen oefening laat houden onder toezicht van een hulponderwijzer. 12) Zoodra allen gelijk bewapend zijn en overplaatsingen tot de uitzon deringen gaan behooren! 13). De practijk deed juist de behoefte aan deze gevoelen. 14). De practijk bewees, dat lang niet iedereen van deze zelfsprekendheid doordrongen was. 15). Dit staat in Gymn. Handl., blz. 355. 16). Dit moet juist uit 22 (3) worden gelezen. 17). Is nagelaten ter wille van de veiligheid. 592

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 20