in overeenstemming met de inzichten van den vorigen Chef Staf, gen. Buat in de toekomst uitsluitend G. M. groepjes van 2 of 3 man, gestoken in kleine, z. g. schildpad-tanks, ziet. In tal van Duitsche en Engelsche geschriften zijn deze meeningen bestreden en wordt de Fransche groep zelfs genoemd: „Die kranke Urzelle ini Körper der fr. Taktik" Daar de bedekte N. I. terreinen den stoot begunstigen en het z. g. „naar voren dragen" van vuur belemmeren, terwijl de daar toe in ieder geval noodige munitiehoeveelheid bij ons beperkt is en bovendien de stoot onze soldaten (en aanvoerders) nog uit de „I. V." oorlogen in het bloed zit, moet gehoopt worden, dat onze nieuwe organisatie en taktiek in den een of anderen vorm de Duitsche gevechtsopvatting zal huldigen. Indeeling der G. M. bij de brig, behoeft dit geenszins uit te sluiten zooals in „W. '23 blz. 116 gemeend wordt-indien slechts een onderverdeeling in 2 tactisch gescheiden groepen plaats heeft, welke het den brig, ct. mogelijk maakt, met de elementen „vuur" en „stoot" afzonder lijk te manoeuvreeren. Bij de conrp. bevinden zich (p. 214 215) 3 z. g. „gevechts wagens" (voertuigen der gev. trein), waarvan ieder der 3 secties er bij zelfstandige opdrachten of ontplooiing der comp. met groote tusschenruimten één mede krijgt. Hierop worden o. a. de L. M.'s, hunne handwagens en munitie vervoerd, totdat de L. M.'s op de handwagens worden getrokken of, daarvan vrijgemaakt, gedragen. Drie vervoerwijzen van dit wapen zijn dus mogelijk. 2. VORMEN DER SECTIE. Deze zijn in de gesloten orde: a. De linie (sectie in front; verzamelvorm), b. de colonne met groepen (sectie met groepen in front op 2 gelederen achter elkaar; id.), c. de marsch-colonne (met vieren), d. de colonne met tweeën, e. de colonne met éénen (de beide laatste als marschvormen op smalle wegen, tijdens de ontplooiing der comp. en door trechter- velden). 3. HET GEVECHT DER SECTIE. Ondanks de groote oppervlakte, waarover de sectie tijdens het gevecht gewoonlijk uiteen getrokken wordt, heeft de aanvoering door den s. ct. groote waarde behouden. Hij organiseert en regelt het moeilijke samenspel der heterogene groepen (stootkracht, vuurkracht) en z. n. de samenwerking met de zware inf. wapens. De aanvoering van een belangrijke „gevechtsgr." neemt hij soms persoonlijk op zich. De z. g. „sectiepatr."bestaande (p. 213) uit 1 of 2 ordonnansen en 1 hoornblazer, ondersteunt hem en zet in geval van nood aan zijn persoonlijk ingrijpen kracht bij (p. 232). Hoewel de verkenning in het algemeen door den c. ct. geregeld wordt, zal de s. ct. meermalen zelfstandig patrouilles vooruit moeten zenden; dikwijls ook zal hij persoonlijk met zijn s. patr. 574 Material oder Moral", Berlijn '23, brochure door kol. von Taysen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 2