voorwaarde om een militair met een briefje van ontslag uit het Leger te verwijderen. Punt (2) opent de gelegenheid den man reeds eerder te ontslaan met paspoort Letter B. Wanneer dus twee militairen tegelijkertijd in den strengen strafcursus worden geplaatst en beiden 4 maanden later zich nog daarin bevinden, kan: de eene, die in dien tijd telkens droste, en daardoor geen vier maanden, ongerekend de absentie n, in den strengen strafcursus doorbracht, worden voorgedragen ingevolge (2) om met paspoort Letter B uit het Leger te worden verwijderd, terwijl: de tweede, die niet gedrost is, en dus zijn 4 maanden vol heeft, doch zich beter heeft gedragen dan de eerste, die wél droste, inge volge (1) met een briefje van ontslag uit het Leger moet worden verwijderd. Het roode paspoort is eensluidend met het zwarte, hetgeen dus geen zin heeft, terwijl het al heel zonderling mag worden geacht, dat een man, die wegens wangedrag uit de gelederen wordt ver wijderd, alle steun van militaire en burgerlijke autoriteiten wordt toegezegd. Ten slotte verdient de maleische toelichting omtrent het onder geschikt blijven aan de krijgstucht dringend herziening. NASCHRIFT. Bij de vaststelling van de regelen omtrent de verwijdering uit het Leger van ongewenschte elementen door middel van een briefje van ontslag dan wel van een paspoort Letter B heeft men zich waarschijnlijk laten leiden door de volgende redeneering: Hij, die in de 2e klasse van militaire discipline is geplaatst en, na volle vier maanden daarin te hebben doorgebracht, zich in den strengen strafcursus bevindt, wordt, daar hem volle vier maanden de gelegenheid is gegeven zich te beteren doch zonder succes weggezonden met een briefje van ontslag. Blijkt vóór ommekomst van die vier maanden zijn gedrag reeds van dien aard, dat op zijn langer verblijven in het Leger geen prijs meer wordt gesteld, dan wordt hem (A. O. 1903 art. 10(2)) een paspoort uitgereikt, zij het dan ook een rood, omdat hem geen volle vier maanden gelegenheid is gegeven, zich alsnog te beteren. De man in de 2e klasse van M. D., die telkens droste, verkeert in dat geval (hij kan voor rood paspoort worden voorgedragen), doch ook hij, die kort na elkander twee zware straffen krijgt. Stelt Vermoedelijk wordt hier bedoeld: in de 2e kl. van.M. D. (Red.). 617

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 45