proces niet worde verstoord, wenschf men de zekerheid dat arbeid, kapitaal, industrie, landbouw, enz. zich behoorlijk kunnen blijven ontwikkelen wenscht men crediet in het buitenland te hebben, wenscht men dat de Staatsambtenaren verzekerd blijven van hun salaris en van hun pensioen dan moet men ook aanvaarden denoodzakelijkheid, dat de Staat over de machtsmiddelen beschikt om de verlangde zekerheid te verschaften Mynheer de Voorzitter. Het laat zich vrij duidelijk aanzien, dat een werkelijke, ideeële olkenbond, gezien de stemmingen en verhoudingen der verschillende Staten en volkeren binnen afzienbaren tijd niet tot stand zal komen. Van een algemeene ontwapening is geen sprake. Amerika heeft zijn krijgstoerustingen aanmerkelijk verbeterd en aangevuld; Engeland en Frankrijk houden wedstrijd in hei verkrijgen van de sterkste oorlogslucht macht; Australië men heeft het dezer dagen in de telegrammen kunnen lezen treft krachtige maatregelen voor de defensie; zelfs Siam eertijds een onbeteekenend staatje, is in de laatste jaren tot het vormen van een krachtig leger overgegaan. Bovendien vergete men niet, dat ook een Volkenbond het niet zal kunnen stellen zonder land- en zeemacht, zij het misschien van beperkte sterkte. Ook het ideaal, dat alle beschaafde volken eendrachtig zullen samen- werken voor de groote zaak der menschheid „Vrede door Recht", zal wel altijd een ideaal blijven, alhoewel ik het met overtuiging het schoonste ideaal noem, dat men zich droomen kan. Het voeren van strijd ligt nu eenmaal in het wezen van den mensch en in de natuur zelve, daarom zullen oorlogen wel nimmer tot de onmo gelijkheden behooren. Nu zijn er velen, die een oorlog in Europa binnen afzienbaren tijd niet waarschijnlijk of onmogelijk achten wegens de uitputting tengevolge van den laatslen oorlog. Dit moge misschien waar zijn voor Europa, maar het ongelukkige is, dat Indië niet in Europa maar in Azië en nog wel inOost- Azië ligt. Engeland, Australië en Amerika toonen zich geenszins verzwakt zelfs heeft laatstgenoemd land een sterkere militaire positie verkregen' terwijl Japan's militaire politiek het bewijs levert, dat dit land het uitbreken van conflicten in Oost-Azië volstrekt niet tct de onwaarschijnlijkheden ICKcTl Personen zeer goed bekend met de toestanden in Oost-Azië achten het uitbreken van een conflict binnen afzienbaren tijd zeer waarschijnlijk en laten niet na, voor het komend gevaar te waarschuwen. En de stemming van het Japansche volk ten aanzien van Amerika is in den laatsten tijd verre van vriendelijk, hetgeen dagelijks uit de berichten in de dagbladen Nu is, Mijnheer de Voorzitter, onze positie in Oost-Azië politiek en strategisch een zoodanige, dat een met eigen middelen weerbaar Indie en dus niet steunend op bondgenooten, door allen zal worden ontzien en te vriend gehouden, daartegen een zwak of weerloos Indië, zooals het daar ligt dwars in den grooten verkeersweg tusscheii Oosi en West, door geen der ons omringende grootmachten kan worden geduld. Het tijdstip, dat het voor die grootmachten onmogelijk wordt een zwak Insulinde langer te dulden, kan ieder oogenblik aanbreken. Weliswaar werd ons door Amerika, Engeland, Frankrijk en Japan de eerbiediging onzer territoriale rechten toegezegd, maar daarom is een verder werkloos blijven en een zich veilig voelen in hei bezit van die toezegging geenszins gerechtvaardigd. Integendeel, zulk eene houding zou een onwaardige zijn, omdat wij niet het recht hebben om ons veilig te voelen ten koste van de offers, die andere Mogendheden ervoor over hebben om den vrede te handhaven. Onze plicht gebiedt ons, als belang hebbende in Oost-Azië, bij te dragen tot het behoud van het politieke evenwicht. Ziehier in het kort, Mijnheer de Voorzitter, waarom in Indië moet worden beschikt over machtsmiddelen, welke de veiligheid van den Staat naar 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 48