buiten verzekeren. De oplossing van het weerbaarheidsvraagstuk is daarom nog steeds een zaak van groot en urgent belang. Mijnheer de Voorzitter! Het is echter niet alleen de vraag of Indië moet, maar ook of het kan weerbaar worden gemaakt. Aangezien wij nimmer een imperialistische politiek zullen voeren en dus niet op verovering van grondgebied zullen uitgaan, behoeven onze machts middelen slechts ten doel te hebben het afweren van pogingen tot schending van onze neutraliteit, en het keeren van vreemd geweld, waaronder niet alleen de verdediging van steunpunten voor de vloot, maar ook wel degelijk die van den regeeringszetel dient te worden verstaan. De organisatie van leger en vloot moet evenwel tot grondslag hebben een rationeel plan, bij de vaststelling waarvan rekening moet worden gehouden met de financieele draagkracht van den Staat. Behalve degenen, die aandringen op beperking van defensie-uitgaven uit ideëele overwegingen als vertrouwen op het recht, afkeer van geweld, dan wel op zuiver materialistische gronden, zijn er ook, die alle uitgaven voor de defensie nutteloos achten, omdat zij de uitvoering van een defen sieplan binnen de financieele draagkracht van den Staat eene onmogelijk heid achten. Toegegeven moet worden, Mijnheer de Voorzitter, dat veel over de defensie van Indië is geschreven en gesproken, maar dat het tot daden nimmer is gekomen. Zulks mag echter niet uitsluitend aan de Regecing worden geweten, maar ook aan het feit, dat in zake de defensie van Indië iedereen meent een woordje te kunnen meespreken en dat onze Volksvertegen woordigers vooral in Ne Ierland bijna allen meenen, geboren strategen te zijn. Maar hoe het ook zij, een feit is, dat een rationeel stelsel tot nu toe heeft ontbroken. Maar daarin ligt volstrekt niet opgesloten, dat het scheppen van een weermacht te land en ter zee, berustende op een rati oneel stelsel, waarvan de kosten blij ven binnen de financieele draagkracht, eene absolute ommogelijkheid is. Een bewijs voor het tegendeel is zeker wel, dat de bij Q. B. van 20 April 1921 No. 2X ingestelde „Defensiecommissie" een plan heeft ontworpen, dat, ware het verwezenlijkt, een einde zou hebben gemaakt aan den toestand van onvoldoende weerbaarheid, waarin Indië sedert jaren verkeert, en dat rekening hield met ons financieel kunnen in normale omstandigheden. Waie de aan de Commissie gegeven opdracht in zeker opzicht niet beperkt geweest (ik doel hier o. a op de opdracht om het vormen van eene inlandsche militie buiten beschouwing te latenj— dan zou het door de Commissie ontworpen plan ongetwijfeld in nog meerdere mate hebben bevredigd- Zeer waarschijnlijk zou dan ook het plan der commissie, waaraan als gevolg van een motie van den Volksraad door de invoering van het Divisie- en Regimentenverband reeds een begin van uitvoering werd gegeven, door de Regeering zijn aanvaard, ware het niet, dat de kommervolle toestand van 's Lands financiën bezuiniging op alle takken van Staatsdienst tot een gebiedenden eisch maakte. Het wachtwoord „bezuinigen" werd ook en helaas niet in het minst op het leger toegepast. Aan een voortbouwen op de reeds gevormde basis kan thans niet gedacht worden. En nog minder kan er sprake zijn van eene verhooging der weerkracht en onmiddellijke uitvoering van weuschelijke defensie-plannen. Nu de vlootwet gevallen is, zijn we met het defensievraagstuk weer opnieuw op het doode punt aangeland. Een stelsel, waarin leger en vloot een har monisch geheel vormen, bestaat nu niet: een rationeele grondslag voor de organisatie van het leger als orgaan voor de defensie is weggenomen. Maar, Mijnheer de Voorzitter, moeten we daarom nu het bestaande en bruikbare gaan afbreken of totaal vernietigen, zooals ons geacht medelid Aay bij de algemeene beschouwingen en anderen gezegd hebben? Moeten we ter wille van de veiligheid van onzen gulden onze inter nationale plichten gaan verzaken, daarbij uit het oog verliezende, dat door die verzaking de veiligheid van dien gulden nog minder verzekerd wordt 621

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 49