638 Artilleristische Monatshefte. Mai/Juni 1924. Generaal Rohne schrijft het slot van zijn lijvig artikel: „Einflusz der Sprenghöhe auf die Wirk- samkeit des Schrapnellschusses". Het eind van zijn betoog is, dat niet te hooge, maar te lage springpun- ten de uitwerking van het K. vuur het meeste schaden en dat goede ligging van de gemiddelde baan ook voor G. K. vuur een eerste vereischte is. Hij geeft, voor wat betreft de superioriteit van de G. boven de G.K. ten slotte alleen toe, dat de moreele uitwerking van het G. schot wellicht groo- ter zij dan die van het G. K. schot. Ook kan hij zich, op grond van door hem gegeven cijfers, niet vereenigen met de tegenwoordig wel geuite meening, dat het gewicht der vulkogels der G. Kn opgevoerd zou moeten worden terwille van de uitwerking. Hauptmann Ritter besluit zijn opstel „Nachrichtendienst und Artillerie- kampf". Onder het hoofd „Verschiedenes" geeft generaal Rohne gegevens betreffende de nieuwe Amerikaansche geschutsoorten; sterk trekt daarin de aandacht, hoezeer ons nieuwe berggeschut in vermogen het Amerikaan sche type de baas zal zijn; blijkbaar is daar aan de factor bewegelijkheid meer waarde toegekend. The Coast Artillery Journal. June 1924. Dit nummer is geheel een jubi leumnummer, gewijd aan het honderdjarig bestaan van de Coast Artillery School. Als zoodanig heeft het meer geschiedkundige dan actueele waarde. Telkens treft het ons weer opnieuw, hoe uit de Amerikaansche tijdschriften een gezonde belangstelling van de natie voor haar weer middelen naar voren komt. Heerestechnik. Juni 1924. Onder de „Amtliche Beitrage" vinden we het slot van „Zur Feldwagenfrage" en de beschrijving met afbeelding van de thans in Duitschland in gebruik genomen Kartenwinkelmesser, die met plaatsaan wijzers, één voor kaarten 1 .- 25000 en één voor kaarten 1100000, gecom bineerd is. Het instrument lijkt ons vele voordeelen te bezitten en geeft wellicht de richting aan, in welke wij naar een verbetering van de celluloidplaat der Mobiele Artillerie zullen moeten zoeken. Bij de „Nichtamtliche Beitrage" in de eerste plaats een artikel van den gene raal Schwarte: „Regionale Geologie der Kriegsschauplatze 1914-1918", waarin het groote belang der geologie in den stellingoorlog in herinnering wordt gebracht. Verder een opstel van Ir. Brenner over den„Röhn-Segelflug-Wettbe- werb 1923", het slot van het uittreksel uit het jaarbericht van het „Reichsamt fiir Landesaufnahme" 1921/22, en het vervolg van Dr. Brunswig's recensie over het werk: „Explosivstoffe" van Hauptmann Justrow. La Revue Maritime. Juin 1924. Het groote nut van luchtphotografie voor de vervaardiging van zeekaarten wordt aangetoond door den ingenieur- hydrograaf Volmat in zijn artikel: „L'application de la photographieaérienne a l'hydiographie". Het vlot geschreven interessante artikel„La stratégie allemande dans les mers lointaines" wordt vervolgd. In dit nummer vinden we de weder waardigheden der Duitsche kruisers voor het gevecht van Coronel. Aan getoond wordt, hoezeer de admiraal Graaf von Spee bij zijn handelingen beïnvloed werd door het idee „fleet in being", welk denkbeeld, volgens den schrijver van de serie artikelen, zeer ongunstig werkte op het nemen van de, voor het voeren van een succesvollen kruiseroorlog, noodige maatregelen. In de Chronique troffen we gegevens aan over de nieuwste typen Fransche torpedojagers, bewapend met 5 kanons van 13 cM. en een snelheid halende van 35'/2 knoop. De bewapening wordt verder aangevuld met 2 luchtaf- weerkanons van 7,5 cM., 6 torpedo-lanceerbuizen van 55 cM. en eenige mortieren en bommen tegen onderzeeërs. De Australische plannen op defensiegebied, verband houdende met het voorloopig althans niet doorgaan der Singapore-plannen worden even eens besproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 66