geeft: troepen bruto 35500 B. R. T (netto plaatsruimte 21321 B. R. T.) treinen 14000 Totaal 5Ö000 B. R. T. bruto plaatsruimte, gevende voor 25000 man inf.: 25| 10 X 50.000 125.000 B.R.T., hetgeen evenzeer voor korte afstanden geldt, en vrijwel overeen komt met de overeenkomstige berekening voor 25.000 man infan terie, uitgevoerd op grond van de samenstelling der Amerikaansche divisie (134.000 B. R.T.). Ruwweg geeft dit 5 a 6 (zeg 6) bruto registerton per man infanterie-landingstroepen. Voor grootere reizen neemt de benoodigde tonnenmaat toe, zoodat het hierboven daarvoor gevonden getal van 8 B. R. T. per man infanterie zeer goed mogelijk is. Hiermede klopt ook vrijwel de ruimte, welke benoodigd was bij de transporten gedurende den RussischJapanschen oorlog: 234.000 B. R. T. voor 25.000 man infanterie, dus 9/2 ton per man. (I. M. T. 1918, blz. 784). Het Anzac-transport van Australië naar Egypte had \0l/2 B.R.T. per man infanterie noodig (langere reis; Engelschen nemen meer ruimte in dan Japanners). In het algemeen komen we dus telkens weer terug op een bedrag van gemiddeld 9 B. R. T. per man infanterie voor langere afstan den. Dit getal is te beschouwen als juist ook voor de tegenwoordig geldende troepensamenstelling van een expeditionnaire macht. De redenen, die d. G. in zijn artikel I. M. T. 1918 blz. 784 geeft, om te motiveeren, dat transporten tegenwoordig meer scheepsruimte vereischen, vinden derhalve geen steun in de ons ten dienste staande, bovenvermelde gegevens. Integendeel, de maat, benoodigd per man infanterie der te landen troepen, blijkt vrijwel onveranderd te zijn gebleven. Een conclusie die achteraf beschouwd geheel logisch is, indien wij bedenken, hoe weinig scheepsruimte inderdaad benoo digd is voor het overvoeren van het materieel van een trans port in tegenstelling met dat, benoodigd voor transport van men- schen en dieren (8 van het totaal, zie boven). II. „Hoe zou de B. V. landen?" Ook daaromtrent zijn -weinig nieuwe gegevens te vinden. Als voorbeeld geven wij daarom hier een overzicht van een applica- torische studie, geschreven ten behoeve van de hoogere officiers opleiding in Amerika. Het heeft zijn nut, zich in te denken in het mogelijke verloop van een moderne landing. Van beschouwingen onthouden wij ons. Een Blauw transport werd vervoerd ter sterkte van 1 divisie, waarbij extra 1 regiment bergartillerie, 1 bakkerij compagnie, 1 administratie compagnie, 1 geluid- en vlam (verschijnsel) peil- afdeeling, 1 luchtafweer regiment, 4 voorraad-treinen, 2500 reserve 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 41