ben hiermede gekregen een voorschrift, dat met recht ge heel up to date genoemd mag worden en dan ook de nieuwe beginselen huldigt, die de ge wezen oorlogvoerende mo gendheden, in het bijzonder Frankrijk, als juist hebben aan genomen, waarbij evenwel ter dege rekening is gehouden met onze Indische terreinen en ver houdingen. Het is mij evenwel gebleken, dat er sommige punten in het V. S. A. voorkomen, die aanlei ding geven tot verschillende opvattingen over hunne toe passing. Wellicht zal het nader bespreken van deze punten door iemand, die het V. S. A. naar geest en letter kent, niet alleen den steller der volgende vragen, doch ook anderen van nut zijn. Op grond hiervan dur ven wij de Redactie verzoeken een ter zake kundige uit te noodigen zijn licht hierover te doen schijnen'). Wanneer deze wijze van be handeling tevens mocht leiden tot critische studie (in den goeden zin van het woord) van het voorschrift in wijden kring, zou dit een bijkomstige, doch daarom door mij niet minder gewenschte, bate zijn. Vragen. 1. Wat wordt verstaan onder „nabij de waarnemingslijn" van punt 49 V.S.A.? Mag bv. bij een betrekkelijk kleinen waarn. hoek en links opgestel- den waarnemer een waarne- ming en 3 °/oo rechts nog dat men slechts een of meer punten heeft op te slaan om onmiddellijk zijn commando's te kunnen doen. Daartoe biedt het schieten onder de vele om standigheden, die zich kunnen doen gelden, te veel verschei denheid. De inhoud van punt 1 van R. Vd. A. III geldt in veel sterker mate voor het V. S. A. dan voor het reglement, waar voor dat punt was geschreven. Het V. S. A. kan niet anders dan de groote lijnen geven. Bestudeering brengt eerst het juiste inzicht, dat bovendien moeilijk volkomen kan zijn zonder de noodige practische oefening. De vuurleider scher pe zijn eigen oordeel en zal dan tot de ontdekking komen, dat vermeende tegenstrijdighe den ophouden, tegenstrijdighe den te zijn; voorts zal hij dan de bedoeling onderkennen, die voor enkele punten geleid heeft tot een redactie, die op het eerste gezicht aanvechtbaar schijnt. De beantwoording der volgende vragen moge op het vorenstaande mede een toe lichting zijn. Antwoorden. 1. Bij 3 °/00 R. zal een waar neming tegen het inschiet- p u n t zelden met zekerheid of zijn, tenzij de rookwolk van OK. dit bij groote waarn. hoeken mogelijk maakt. Gaarne heeft de redactie aan het verzoek voldaan. Zij heeft de vrijheid genomen, aan de vragen nog eenige toe te voegen, die haar in den loop der laatste maanden bereikten. 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 45