als L. aangenomen worden? Is eenvoudigheidshalve niet aan te nemen, dat alle scho ten, met een zijd. afwijking van grooter dan 3 °/on, niet meer in aanmerking komen voor het beoordeelen van een L. of R. ligging der baan? 2. Indien het doel een bat terij van meer dan een stuk is, waarop juistheidsvuur moet worden afgegeven, dan breng ik bij waarneming rechtuit de richtlijnen vöör het groepschie- ten stuk op stuk. Is dit juist, of kunnen gedu rende dit stuksgewijze groep schieten de richtlijnen ook op één stuk (nl. dat, waartegen is grensgeschoten) vereenigd blijven? 3. Wat is de bedoeling van noot (1) blz. 31? r Vurende met een^batterij van 4 stukken op een vijandelijke batterij van 4 stukken, heeft men, handelende ingevolge be doelde noot (1), dus alleen voor het groepschieten 8 scho ten per stuk, dat is totaal 32 schoten noodig. Het schijnt evenwel dat op schietcursussen en ook bij panoramaschieten gehandeld wordt in strijd met genoemde 686 Bij 3 °/00 L. en waarneming zij het dan ook niet te genover het inschietp u n t, maar tegenover een punt van het doel, L. daarvan gelegen, is de conclusie „baan links" wél gewettigd. (Verkeerde afwijking). Neen, steeds het geval op zichzelf bekijken. Doordenken! 2. Vroeger had men na het grensschieten de zg. controle- laag en daarna het uitwer- kingsvuur, dat een verkapt stuksgewijze groepschieten was, althans in den aanvang. Die contrölelaag is vervallen, overigens is alles hetzelfde ge bleven. Dus in het door U aangegeven geval worden de richtlijnen z. v. m. stuk op stuk gebracht. Evenwel, zelden zal een vij andelijke batterij zich zóó blootgeven, dat dit mogelijk is; en dan concentreert men het vuur van meer dan een stuk op een der vij. stukken. 3. Heeft men door het schie ten van (bevestigde) grenzen den afstand eener vij. batterij ongeveer bepaald en schiet men dan groep tegen die bat terij als zoodanig, dan vindt men een nauwkeuriger afstand.. Maar waarop heeftdeze betrekking? Immers, in gevolge punt 144c worden de richtlijnen z. s. m. stuk op stuk gebracht. Stonden de vij. stuk ken nu op één lijn, loodrecht op de schootsrichting, dan zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 46