terij zooveel vooruit of terug te doen gaan, als met de groe pen, genoemd onder 3 hiervoor gevonden is. 5. De bedoeling van punt 170, 2e id zal toch vermoede lijk niet zijn, dat gedurende het uitwerkingsvuur uitsluitend zijdelings gecorrigeerd wordt (berustend op schoten met verkeerde afwijking). Doch moeten dan de groe pen voor de lengte, hierboven onder 4, en ook onder 3 ge noemd, gecorrigeerd worden met de Ca. (grootte der afwijkingen) of wel met X LS50 (verhouding der L. en R. afwijkingen)? Ik ver meen, dat vooral bij kleine waarn. hoeken het laatste zui verder is, daar de C a. dan minder nauwkeurig wordt. 6. Moet worden vastgehou den aan het voorgeschrevene in punt 60 (het brengen der richtlijnen op één punt voor de indirecte waarneming), waar toch later voor de breed te de groepen stuksgewijze bij elkaar genomen worden? Indien werkelijk volgens punt 60 de richtlijnen nauw keurig op één punt gebracht zijn, is dan dit stuksgewijze dragen. De laatste zinsnede is, vrees ik, het gevolg van een minder goede opvatting. Men schiet groep bv. op het eerste stuk, geeft direct daarna met de batterij daarop een uitwer kingsvuur af, gaat over op bv. het 2e stuk, schiet groep onder gelijktijdige vastlegging der zijdelingsche richting met be hulp der verkeerde afwijkin gen, geeft uitwerkingsvuur af, enz. 5. De verkeerde afwijkin gen dienen voor het verbeteren der zijdelingsche rich ting. Deze moet men steeds in het oog houden. Correcties voor de lengte worden uiter aard bij het uitwerkingsvuur alleen gebaseerd op de ver houding van (-(-) en Bij goede zijdelingsche lig ging is, bij standplaats L(a pos.) alles wat L. wordt waar genomen (-)-) en wat R. wordt waargenomen Dus cor- rigeeren voorX LS 50 en nimmer met de Ca. De goede zijdelingsche lig ging moet beter verzekerd zijn, voor men deze correcties mag uitvoeren, naarmate de waarn. hoek kleiner is. 6. Het vereenigen der richt lijnen is hier geen imperatieve eisch zooals bij waarneming van terzijde. Het heeft echter niettemin zijn nut, daar men de Spn. zoo gemakkelijk mid den in den kijker brengt; en bij G. vuur in geaccidenteerd terrein verkrijgt men een be hoorlijk „ballistisch" treffer beeld van 3X4 schoten. De nauwkeurige zijdeling- 689

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 49