uitrekenen nog noodig, en kan dan niet eenvoudiger voor lengte zoowel als voor breedte het gemiddelde van alle scho ten samen genomen worden? Ook bij waarneming van terzijde volstaan wij gewoon lijk met het concentreeren van de richtlijnen vóór het inschie ten. 7. Moet uit punt 137 in ver band met 134c („schoten") gelezen worden, dat na een voorloopige plus- of min-laag gewoonlijk niet wordt terug- (cq. vooruit-) gegaan? Is het niet de bedoeling, dat als regel wèl een sprong wordt gedaan? 8. Zijn de in punt 105, eerste en tweede lid, genoemde correcties op den afstand, (hoewel theoretisch juist) niet in strijd met de practijk, zoo als die volgens het Rekenblad O. C. en de schietstaat O. C. is geregeld? (Alle afstandcor recties worden op den terrein- hoek aangebracht). Waar eenvoudigheidshalve alle daginvloedcorrecties door den O. C. samen gevoegd wor den, en een kleine fout ont staat, zoowèl bij aanbrengen van de totaal-correcties op den afstand als op den terreinhoek (1), zoo lijkt het mij toch toe, dat de wijze van corrigeeren volgens het Rekenblad O. C. in de practijk de minste bezwa ren meebrengt. Alleen in het geval van de noot bij punt 105 (zonder daginvloeden) zou een parallelle afstand- en T-correc- 690 sche regeling stuksgewijze op grond van de 4 schoten per stuk moet gehandhaafd blij ven, al zijn ook de richtlijnen tevoren op één punt gebracht. 7. Wordt één schot van een laag waargenomen, dan geldt die laag als of laag ingevolge punt 134c, en wordt volgens punt 137 terug- of vooruitgegaan. Het voorschrift kent de „voorloopige plus- (min-) laag" niet. Het spreekt alleen van laag of laag en van een als vork- grens geldende laag (punt 138). 8. Inderdaad. Het Rekenblad O. C. neemt aan, dat die cor recties in den terreinhoek wor den verwerkt, hetgeen alleen bij schokvuur toegelaten mag worden. Bij GK. vuur moet de onder scheiding tusschen afstands- en teireinhoek-correcties volgens de punten 105 en 108 worden in acht genomen, en zeer zeker in het geval van noot (1) bij eerstgenoemd punt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 50