voorgeschreven in punt 161? 13. Wat is de bedoeling van p. 146 2e alinea? Waarom mag de tempeering de eerste maal met niet meer dan 3 regelaarverdeeling ge wijzigd worden? Wat is er voor bezwaar te gen, indien men krachtig moet corrigeeren, inplaats van met 3 regelaar aangevuld door ter- reinhoek-correctie? Ook in het laatste geval mag men de eerstgeschoten laag niet meer gebruiken voor eene beslissing over het of liggen van de baan.. 14. Wat is de bedoeling van p. 150 3e alinea? Het is mij niet duidelijk waarom hier verwezen wordt naar p. 146. Gesteld dat er een trefferbeeld geschoten wordt met alles aanslag; moet er nu gecorrigeerd worden met maximum 3 regelaar-verdee lingen aangevuld door een terreinhoekvermeerdering om vervolgens één of meer lagen 13. Dit voorschrift gaat uit van de onderstelling, dat men zijn munitie kent. Het is een der plichten van den BC., de eigenschappen van zijn vuur monden te weten als hij te velde gaat en de eigenschap pen van de munitie, voor zoo ver die hem niet zijn medege deeld, te onderzoeken. Bij G. K.-vuur kan de BC. dus niet ver mis zijn met zijn T. Blijken de SHn. sterk af te wijken van hetgeen hij verwacht, dan is een terreinhoekfout in het spel. In verband met de toepassing van punt 229 is het noodig, bij het schieten de ware schiet- elementen te bepalen en met fe volstaan met gegevens, die wel is waar voor het oogenblik resultaten kunnen geven, maar van geringe waarde zijn voor de schiettechnische samenwer king van de batterijen.. Uit deze verklaring blijkt tevens, dat, wanneer men z e- k e r is van zijn terreinhoek, de goede SH. alleen door T. (Reg.)-wijziging wordt nage streefd. En die wijziging zal, bij bekende buizen, niet meer dan 3 OT. (Reg.) behoeven te bedragen. 14. De bedoeling van de verwijzing naar punt 146 is, hopen we, duidelijk geworden door het antwoord op de vori ge vraag. Het daarin behandel de beginsel gaat evengoed op voor waarneming rechtuit als voor waarneming van ter zijde. 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 53