Dat de springpunten gemiddeld te hoog lagen, blijkt hieruit, dat we na correctie T p 4 en schieten met gehalveerde ge gevens een gemiddelde S. H. van 6 °/00 krijgen. Correcties worden nu T m 4; het gemid deld springpunt komt nu dus te liggen 2 °/00 boven het in- schietpunt. De baan ligt blijk baar ongeveer 50 M. Er wordt dus bovendien gecorri geerd met afstand 50 M. min der en regelaar 1 meer. Nu heeft het gemiddeld spring punt de gewenschte S. H. met het daarbij behoorende interval. In de 5e regel p. 156 zou den, aannemende, dat deze re deneering juist is, de woorden „zoo noodig" ingelascht moe ten worden, n. 1., „zoo noo dig de baan door afstands wijziging door het inschietpunt gebracht" enz. 17. Geldt p. 158ookvoor«< 300 °/00 en «>100 °/00 Is het de bedoeling, dat na elke groep van 12 a 24 schoten het vuur op een ander stuk wordt overgebracht? 18. Hebben de uitkomsten van het inschieten met indirec te waarneming niet dezelfde waarde als die van het grens- schieten bij 300 °/0) als aangegeven in p. 157? Het staat evenwel nergens vermeld! 19. Wat bedoelt p. 182 met G. K. V. T.? Is dit G. K. roode streep bij de Vd. Art. (G. K. ongenummerde streep bij de Mt.-art.) heid de Spn. wel eens niet precies boven het doel komen bij de groep van punt ■-156. Dan moet men de waarde van de reeds verkregen uitkomsten afwegen tegen die van de waarnemingen van de schoten van de groep en op grond van die vergelijking beslissen over het al dan niet in rekening brengen van dat (niet ver wachte) verschil in springaf- stand. Er zijn nog wel 100 andere^ punten, waar men „zoo noo dig" zou kunnen invoegen. De tekst wordt er echter zoo weeig door! 17. ja. Ja, zie ook het antwoord op vraag 4. De vuurleiding zou anders te moeilijk worden. 18. Ja, en wellicht grootere waarde. Waarom zou dat evenwel vermeld moeten worden? Bij de indirecte waarneming werkt men immers met groepen waarvan de ligging zeer nauw keurig bekend is, (punt 160), en 171, al en bl zijn hier dus van toepassing! 19. Ja. Het streven bestaat, dat verschil in benamingen op te heffen. 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 56