698 de Preanger Regentschappen. Wij brengen hier in herinnering, dat voor de topografische kaarten de polyeder-projectie is aangenomen, welke boven de Bonne-projectie, het voordeel heeft van „conform" te ziin' d.w.z. dat de hoeken er in hun ware grootte op kunnen worden gemeten' De projectie leent zich bijzonder goed voor het langgerekte, bij den evenaar gelegen Java. Vooral ook uit een artilleristisch oogpunt blijkt de keuze (achteraf) zeer gunstig te zijn, nu de metingen ten behoeve vanhetschie- ten grooter nauwkeurigheid dan vroeger vereischen. Van belan°- is de uitspraak van den Schr. aan het slot van zijn verhandeling, dat hetonder- houd der triangulatiepilaren, meer dan tot dusverre het geval was een deel van nauwlettende staatszorg zal moeten uitmaken. Dit is niet een zaak, die alleen den topograaf interesseert. Bij artillerieoefeningen is de noodzakelijkheid van een zorgvuldig onderhoud reeds meermalen gevoeld. Mededeeling van het D. v. O. m'h J92a 'u ^rsche"en het „Verslag van de militaire exploratie van Nederlandsch Nieuw Guinee 1907-1915", welk boekwerk in den hande" werd gebracht tegen den prijs van f 15 Door eene gunstige beschikking van Zijne Excellentie den Gouverneur- Generaal is van dit kostbare werk, dat een beknopt overzicht «reeft van hetgeen voor de exploratie van Nieuw Guinee werd verricht en de voor naamste resultaten der verkenningen onder het bereik stelt van allen die belang stellen in 'and en volk van onze koloniën, terwijl tal van fraaie foto s het werk verluchten en een groot aantal kaarten is bijgevoegd de verkoopsprijs thans vastgesteld op f 5.— per exemplaar. Exemplaren kunnen tegen inzending van dit bedrag worden aangevraagd bij het „Centraal depot van reglementen" Departement van Oorlog Bandoeng Voor verzending (als aangeteekend drukwerk) buiten Bandoeng dient dit bedrag met f 1.12® te worden verhoogd. 7. UIT DE PERS. In het Soerabaiasch Handelsblad van 3 October 1924 schrijft A Z hpt volgende over „Het Leger en de nieuwe vlootwet". In de verworpen vlootwet werd de noodige aandacht gewijd aan de taak van het Indische leger. „Voor het leger toch is, in het door de regeering aangenomen sys teem van verdediging (tegen den groot opgezetten aanval -A.Z.leen zeer belangrijke taak weggelegd, namelijk de verdediging van het hoofdeiland, nadat de vloot naar vermogen 's vijands actie zal hebben beoordeeld en zijn opmarsch vertraagd. Door het aanvaarden van dit stel sel iseen nauw verband gelegd tusschen de handelingen van vloot en leger. Die verdediging van het hoofdeiland zou geschieden door ons veldleger van 2 divisies; basis en hulpsteunpunten kregen een eigen bezetting. in het ontwerp-wet, zooals deze in de dagbladen werd gepubliceerd meenen wij de taak van het Indische leger bij de nieuwe doelstelling uit de volgende zinsneden te kunnen afleiden. De taak der vloot in Nederland en in Indië worden tegenover elkaar gesteld en wij lezen dan De vloot is in Nederland voorts te beschouwen als een in zee vooruitgeschoven verkenningslinie en voorposten-linie van het zee front van het leger, welke aan dat leger steun zal moeten verleenen bij het afslaan van landingen. In Nederlandsch-Indië daarentegen is de vloot te beschouwen als het operatieve orgaan, waarmede wij onze souvereine rechten in den archipel naar ons vermogen zullen moeten verdedigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 58