699 Voorts acht men thans den groot opgezetten aanval minder waarschijnlijk en wenscht men de defensie in beginsel te richten tegen ondernemingen door snelle, lichte strijdkrachten, al of niet door hoogstens enkele trans portschepen vergezeld. Het Indische leger heeft nog altijd als voornaamste taak: het scheppen en bewaren van rust, orde en veilligheid, zoowel op Java als in de buitengewesten. De Javatroepen dienen in de eerste plaats ter aanvulling en aflossing van die in de buitengewesten—ons leger is in wezen nog altijd een poli- tieleger. Doch men wenscht de Javatroepen óók te kunnen gebruiken tegen den aanval van een op moderne wijze bewapenden tegenstander, tot welk doel men deze troepen in een veldleger van 2 divisies organiseerde. Tegenover den groot opgezetten aanval, waarbij men zich de landing van ongeveer 2 a 3 vijandelijke divisies op Java dacht, was dit veldleger, vooral in aanmerking nemende de verre van volmaakte uitrusting op technisch gebied, een zeer bescheiden macht. Hoe de ontwerpers van het nieuwe ontwerp zich het gebruik van dit leger denken, lezen wij in het ons ter beschikking staande en aan de dagbladen ontleende ontwerp niet duidelijk. Wel lezen wij, dat de gedachte aan een maritieme verdediging tegen groot opgezette aanvallen noodgedrongen behoort te worden losgelaten. Heeft dit woord maritieme hier een bepaalde beteekenis? Wenscht men de verdediging te land tegen deze aanvallen niet los te laten? Dit zou weer niet geheel overeenstemmen met de bedoeling der zinsnede, hierboven door ons geciteerd. Daarin wordt gezegd, dat het Hollandsche leger landingen zal afslaan, gesteund door de vloot ln Indië daarentegenen dit woord kan des Padels Kern bevatten wordt de vloot het operatieve orgaan. Juist, en bedoelt men dan óók: met het leger als steun, d.w.z. voorliet verdedigen aan de landzijde van het hart van iedere vloot, die als operatief orgaan optreedt de basis Denkt men zich de taak van het leger inderdaad als een zoodanige, dan treedt de nieuwe doelstelling dadelijk weer op den voorgrond: het tegengaan van op neutraliteitschending gerichte operaties daor lichte strijdkrachten, vergezeld door hoogstens enkele transportschepen. M. a.w., men houdt in de eerste plaats rekening met de mogelijkheid van landingen door een betrekkelijk geringe troepenmacht („enkele trans portschepen1' plus kleine landingsdivisies der oorlogsschepen). Dergelijke ondernemingen kunnen gericht worden óf tegen belangrijke punten in de buitengewesten (olievindplaatsen) dan wel op Java öf tegen het vlootsteunpunt. Zonder daarop in dit stadium reeds verdere speculatieve beschouwingen te bouwen, zal de lezer waarschijnlijk met ons inzien, dat zoodoende de taak van het leger van andere structuur kan worden. O i. zullen in dit verband ook deelen van ons leger zich op punten in de buitengewesten op het keeren van dergelijke landingen moeten voor bereiden. En dan juist op punten en wij denken alweer aan de olievind plaatsen welke op het oogenblik vrijwel volkomen onverdedigd liggen. Of dan ook—zooals thans reeds hier en daar werd geponeerd dit ontwerp-wet tevens een finale afbraak van het leger zou beteekenen, be twijfelen wij. Het ontwerp zelf biedt te weinig gegevens, om hierop thans nader in te gaan. Wij hebben alleen gemeend op deze punten de aandacht te moeten ves tigen, waar zij ongetwijfeld eveneens een punt van bespreking bij de behandeling in den Volksraad zullen uitmaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 59