707 Het interessante opstel van den capitaine de trégate P. Chack over „La stratégie allemande dans les mers lointaines1' wordt beëindigd. Duidelijk doet schrijver uitkomen, hoe het niet voeren van den kruiseroorlog door von Spee maar in plaats daarvan het bijeenhouden van zijn eskader moest voeren tot het einde, de slag bij de Falkland eilanden. Weliswaar een roemrijk einde, maar dat van geenerlei waarde voor de Duitsche zaak was. In de „Chronique" worden uit Brassey's Naval and Shipping Annual van 1924 zeer interessante beschouwingen overgenomen over de „porte- avions". In Frankrijk werd wederom een der kruisers van 8C00 ton te water gelaten, n.l. de Primauguet. Ook troffen wij aan een uittreksel uit het Journal of the Royal United Service Institution, van een discussie gevoerd tusschen Lord Curzon en den admiraal Kerr over de tegenstelling marine en luchtmacht, want inderdaad zijn deze twee begrippen voor velen tegenover in plaats van naast elkaar komen te staan. In Amerika gaat men rusteloos voort met proefnemingen op het gebied van luchtschepen, zoowel van het starre als van het soepele type. Heerestechnik Juli 1924. Een'ambtelijke bijdrage over „Die Qlühkalhoden- röhre im technischen Unterricht der Nachrichtentruppe" geeft een kijkje op het hooge peil, waarop dit onderwijs in Duitschland blijkbaar staat. De bijdrage wordt verduidelijkt door mooie stroomloopschetsen in drie kleurendruk. Hauptmann Justrow besluit zijn bespreking van he' werk over hx- plosivstoffe van Prof. Ar. Brunswig. Hierin worden merkwaardige cijfers gegeven over de in projectielen van zwaar kaliber opgehoopte energie. Generaal Borries vervolgt zijne recensie van het werk „Der grosze Krieg 1914/198" en behandelt hier het tweede deel. Field Artillery Journal, July-August 1925. In ,,The first Field Artillery Brigade at Soissons" vinden we een relaas van de verrichtingen dier brigade, welke, toegevoegd aan de le Amerikaansche Divisie, den aanval van het 20ste legercorps in den Marne-saillant in juli 1918, meemaakte. In het slot van dit artikel lezen we een sympathiek loflied op „the old Regular Army, a group that we tend to discredit in these modern times". In „Our Filipino Regiment the twenty-fourth Field Artillery (Philippine Scouts)" wordt de militaire waarde van den Filipino hoog aangeslagen. De bijgevoegde foto's geven duidelijk een beeld van de groote overeen komst tusschen de Filipino's en onze Menadoneezen. Het artikel „The march to concentration and two-sided manoeuvres geeft een uitgebreid verslag van de in 1923 door de le cavalerie-divisie gehouden oefeningen. In dit nummer is het laatste vervolg ervan opgenomen, waarbij eenige goede luchtfoto's worden overgelegd. Wissen und Wehr. Juli 1924. Drittes Heft. De reeks Cesar-opstellen van wijlen Oberstleutnant von Giehrl wordt hier vervolgd met „Casar als Feldherr und Staatsmann im Lichte unserer Zeit", waarin vooral de strijd tusschen Cesar en Pompcjus wordt geschilderd. Interessant is de vergelijking van krijgsolifanten van Scipio met de tegenwoordige tanks. Ook de olifanten hadden als nieuw strijdmiddel in den beginne groot succes. Toen men echter de afdoende afweermiddelen had gevonden, i. c. het doorsnijden der pezen van de pooten door lichte troepen, was het met dat voornamelijk moreele overwicht spoedig gedaan. Nog als een andere aanwijzing voor de groote waarheid van „niets nieuws onder de zon" vinden we aangeteekend hoe in de legioenen van Cesar, die tenslotte oorlogsmoede werden, officieren weiden vermoord door de eigen manschappen, die hen als „Kriegsverlangerer" beschouwden. Generaal von Berendt beëindigt zijne studie: ,,Mit der Artillerie durch den Weltkrieg", waarin het optreden der artillerie op de verschillende oorlogstooneelen achtereenvolgens wordt besproken. Hij wijst er tenslotte

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 67