opleveren Dank zij dezen maatregel waren, na de invasie van het N. O. gedeelte van het grondgebied, slechts de te Rijsel en te Reims gelegen ateliers buiten gebruik gesteld. De navolgende opgave geeft het maximum rendement p. d. van deze leveranciers aan vóór de mobilisatie en gedurende den oorlog: vóór de gedurende den mobilisatie oorlog laken voor den troep 4000 Meter 80.000 Meter laken kleedingstukken 4500 stuk 85.000 stuk schoeisel 3250 paar 46.000 paar groote equipementstukken 300 stel 15.000 stel kampementsutensiliën 200 stel 30.000 stel. Voor het behoud van het personeel in de ateliers in geval van mobilisatie waren de noodige voorzieningen getroffen. EXPLOITATIE DER HULPBRONNEN. Vermeerdering der behoeften en vermindering der nationale productie. Over het algemeen is de exploitatie der hulpbronnen, nood zakelijk voor de voeding der legers gedurende den oorlog, onder geschikt aan den economischen toestand van het land tijdens het conflict. De oorlog vormt altijd voor eene natie eene economische crisis, want hij brengt met zijne zware lasten voor 's Iandsfinanciën eene scheuring teweeg in het normaal economisch stelsel van het land. Aan den eenen kant wordt de voortbrengende kracht verminderd, aangezien men werkers in soldaten, d. w. z. verbruikers en ver nietigers, verandert, terwijl aan den anderen kant een gedeelte van de op die wijze verminderde voortbrengende kracht aan hare bestemming in vredestijd onttrokken wordt ten gerieve van het onderhoud van het leger. Dat evenwichtsverlies tusschen behoeften en hulpbronnen moest zich natuurlijk ook tijdens den laatsten oorlog openbaren; die verstoring was zelfs buitengewoon hevig als gevolg van den langen duur van den gevoerden krijg. De nationale hulpbronnen werden reeds in de eerste maanden van het conflict op plotselinge wijze teruggebracht door den inval van de Duitsche legers in de rijke departementen van N. Frankrijk, hetgeen zoowel uit een agrarisch als uit een industrieel oogpunt een onherstelbaar verlies beteekende. Op het overig gedeelte van In 1870 had de eenige leverancier van het leger, de firma Godillot, al hare ateliers te Parijs. De productie hiervan kon na de insluiting van de Fr. hoofdstad slechts worden aangewend voor de troepen, welke haar verdedigden. 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 8