weder bestemd voor het gebruik bij de legers, na te zijn gereinigd en gekeerd, terwijl 1.900.000 nog konden worden gebruikt voor kleeding van de bij de depots ingedeelde militairen. Van de rest heeft men overtrekken helmen, overtrekken veldflesschen, politie mutsen e. d. vervaardigd. De schadelijke coupons gingen terug naar de laken-centra, om te worden uitgeplozen en te worden vermengd met schapenwol. Men verkreeg op die wijze kunstwol, welke echter alleen kon worden gebezigd voor den aanmaak van tunieken, dus niet voor pantalons en kapotjassen. Van de 15 mil- lioen teruggezonden schoenen, werden 1.200.000 weder geschikt gemaakt voor het gebruik van de veldtroepen en 5 millioen voor de manschappen bij de depots. De oude truien werden ontrafeld en leverden de grondstof voor de sokken. De helmen werden op nieuw geschilderd en de linnen en katoenen lappen dienden als poetsmateriaal bij de artillerie, den automobieldienst enz. Het gemis aan transportmiddelen heeft vaak verhinderd de voorraden geregeld op te voeren. Zoo waren o. a. in enkele maga zijnen de voorraden schoenen zoo groot, dat men er geen voldoende bergruimte voor had, terwijl eenige regimenten tijdens de lange marschen, welke den wapenstilstand voorafgingen, gebrek aan schoeisel hadden. Verzendinrichtingen. Vóór den oorlog kende de intce slechts één type inrichting, het z. g. station-magasin, dienende tot het bewerkstelligen van de verzendingen van materieel en levensmiddelen naar de legers. Als gevolg van de enorme uitbreiding van die verzendingen, moest er echter toe worden overgegaan afzonderlijke magazijnen te bestem men voor de kleeding en de inrichtingen voor de levensmiddelen te specialiseeren, nl. voor bevroren vleesch, versche groenten, menage-artikelen e. d. Ondervolgende opgave geeft een overzicht van de op het einde van den oorlog bestaande verzendinrichtingen: Stations-magasins. Mantes, St. Cyr, Brétigny-sur-Orge, Vernom, le Mans, Nuits- sous-Ravières. Orieans-les-Aubrais, Sens, Pithiviers, Salbris, Montereau, Mignières-Gondréville, Moulins, Chatres, Ambronay, Besancon, Dole, Dyon, Chalon-sur-Saone, Lyon-Part-Dieu. Entrepots voor bevroren vleesch. Havens: Duinkerken, le Havre, Bordeaux, Marseille, la Pallice. Binnenland: uyon, Parijs (la Villette), Clichy, Belfort, Epinal, Toul. 723

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 15