Kolencentra. Noordelijk bekken en Calais nationale productie; bekken van Saöne en Loire idem; centrum St. Florentin -Eng. kolen. Benzinecentrum. Aubervilliers, Lyon, Rouaan. Centra van menage-artikelen en versche groenten. Parijs, Chatres, Lyon. Constructie-artikelen. Vincennes. Stations-magasins. Deze waren bestemd voor de verzending naar de legers van brood, suiker, koffie, spek, gedroogde groenten en van de artikelen, welke in het rantsoen ter vervanging van de hoofdvoedingsmid delen konden worden aangewend, o. a. rijst, confituren, aardap pelen, macaroni, vermicelli e. d., voorts tot de artikelen behoorende tot het reserve-rantsoen en van wijn, fourages, hout, benzine, automobielingredienten en levend vee. De benzine en automobiel- ingredienten waren wel afkomstig van speciale centra, doch passeerden de st. m. Voor enkele van die artikelen was in 1914 nog geen voorziening getroffen (o. a. wijn en aardappelen), terwijl andere niet dagelijks werden toegezonden.. De in 1914 bestaande inrichtingen waren onvoldoende om al die zendingen te bewerkstelligen en moesten daarom worden gewijzigd, terwijl tijdens den oorlog verschillende nieuwe werden bijgebouwd. Door het groot aantal aan het front benoodigde soldaten, was men genoodzaakt het personeel in die inrichtingen v. z. m. in te krimpen, en daar juist het rendement diende te worden opgevoerd, moest zulks gepaard gaan met uitbreiding van de mechanische middelen en met het inrichten van de werkwijze van het overblij vend personeel naar de in de industrie toegepaste methodes (systemen Taylor en Fayol). De st. m. moesten in staat zijn de levensmiddelen welke van de verschillende punten van het grondgebied aankwamen, te ontvan gen, op te schuren, zoo noodig te vervormen en te verzenden naar de gares régulatrices, terwijl de voorraden zoodanig dienden te zijn, dat, wanneer zich eene onregelmatigheid voordeed in de aan komst, zulks van geen invloed was op de verzendingen. In die magazijnen werd het brood gebakken, de koffie geroosterd, de wijn uit de wagons-reservoirs in de vaten overgebracht, werden 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 16