de granen gezuiverd, gebuild en vermengd enz. Voor het verrichten van al die werkzaamheden moesten zij groote, ruime lokalen be vatten en verbonden zijn aan het spoorwegnet of zijn gelegen aan een goed bevaarbaren waterweg, op zoodanigen afstand van het operatietoonéel, dat een absolute bedrijfszekerheid bestond, zonder dat de ravitailleeringstreinen overmatig groote trajecten moesten afleggen. Zulk een st. m. was feitelijk een fabriek op zich zelf met een groot emplacement, waar de wagons gemakkelijk konden worden behandeld. En dat aantal wagons was niet gering; voor een st. m. met een rav'itailleeringssterkte van 100.000 man en 35.000 paarden bedroeg dit vaak 120 per dag. Om die wagons op vlugge wijze te behandelen waren aan beide lange zijden van het magazijn dienstlijnen aangebracht en trof men voorts lijnen aan voor de sorteering van de wagons en voor de metho dische samenstelling van de ravitailleeringstreinen. Een van de voornaamste voorwaarden voor eene coulante werk wijze is het v. z. m. beperken van het aantal manupulaties van het personeel. Voor dit doel waren de magazijnen zoodanig ingericht, dat de aldaar aankomende artikelen op eenvoudige wijze konden worden behandeld en verplaatst door middel van liften, jacobslad- ders, kruiwagens, decaüvillespoor enz. Elk st. m. bezit eene bakkerij. Dat te Mignières-Gondréville (opgericht in 1914 en een der best uitgeruste) bijv. bevat 72 ovens met mechanische door electriciteit voortbewogen kneedtroggen. Het koude en warme water wordt direct in de kneedtroggen ge voerd. De meelzakken komen per decauvillebaan van de meel- magazijnen, die voorzien zijn van een transportband om de ver plaatsing van de zakken te vergemakkelijken. Het hout wordt vooraf gekloofd. Het verbruik wordt berekend op 350 KG. per 1000 rations, zoodat voor een groot st. m. als te Mignières- Gondréville, met eene verplegingssterkte van 120.000 a 150.000 man p.d., de te kloven hoeveelheden hout zeer belangrijk zijn. Van de kloofinachines gaat het hout vervolgens per decaüvillespoor naar de ovens. Op de lijn bevindt zich eene bascule, welke de hoeveelheid afweegt bestemd voor den hoofdbakker van elke oven, die eene premie ontvangt voor het uitgespaarde hout. Op die wijze is het in den oorlog gelukt de hoeveelheid per 1000 rations van 350 tot 160 Kg. terug te brengen. In de broodkamers is een transportband aangebracht voor de vlugge lading der wagons; het brood passeert als regel een automatischen teller, welke het in elke wagon te laden aantal broodjes nauwkeurig aangeeft. De magazijnen onderling zijn door decaüvillespoor met elkander verbonden. Het branden van de koffie geschiedt automatisch in groote branders. Het zakkenlokaal is voorzien van zakkenkloppers, wasch- machines, centrifuges, droogkamer en electrisch gedreven naai machines voor het repareeren der zakken. 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 17