Voor de wijn zijn gewapend betonnen kuipen aangebracht, welke door middel van electrische pompen worden gevuld. Het reinigen en herstellen der gebruikte vaten geschiedt in de kuipers werkplaats. Een st. m. bevat als regel 2 dagen levend vee voor de van uit die inrichting te verplegen legersterkte. Om dit vee onder te bren gen en te weiden is een uitgestrekt terrein noodig. Kleedingentrepöts. Het entrepot moet ook aan het communicatienet liggen, maar men heeit hier geen behoefte aan speciale lijnen voor het sorteeren van de wagons en de vorming van de treinen, omdat het aantal te behandelen wagons veel geringer is dan in een st. m. Wel moeten langs de verschillende gebouwen dienstlijnen loopen om het laden en ontladen te vereenvoudigen Zoo'n entrepot heeft dan ook niet het karakter van eene kleine fabriek, zooals een st. m. De voornaamste deelen zijn een bestel bureau, een verzendbureau en magazijnen, waarin de kleeding- stukken zijn geclasseerd naar categorie en maat, en welke voorts zijn veideeld in ïayons geplaatst onder de leiding van afdeelincrs- chefs (bijv. laken kleeding, katoenen kleeding, schoeisel enz.).& Het bestelkantoor ontvangt de aanvragen, maakt voor eiken rayonchef een fiche van hetgeen hij moet leveren en zendt het duplicaat van de bestelling naar het verzendbureau. Dit is onder gebracht in een of meer groote zalen, door afsluitingen in een zeker aantal boxen verdeeld. Zoodra nu eene bestelling bij het veizendbureau inkomt, wordt daarvoor een speciale box gereser veerd, welke wordt voorzien van een duidelijk opschrift. D&e balen goederen van de diverse rayons komen er aan, controleurs keuren het goed nog eens en de dienstchef wordt gewaarschuwd, zoodra de bestelling compleet is, waarna de wagons kunnen worden geladen. Wasschen van goederen. In het begin van den oorlog moest het wasschen van de lijf goederen door den soldaat zelf geschieden, doch het behoeft rnsen betoog, dat hij gedurende de enkele oogenblikken rust, welke hij genoot, zich slecht van die taak kweet en dat is dan ook de reden geweest, dat men, naar het voorbeeld der Engelschen, spoedig is overgegaan tot oprichting bij de legers van waschinrichtingen°op plaatsen, waar zulks mogelijk bleek. Het merkwaardigste was wel, dat de eeiste plannen tot organisatie van dezen dienst eene sterke tegenwerking hebben ondervonden van den soldaat zelf die er waarde aan hechtte zijn eigen lijfgoed terug te ontvangen, 'm. a. w. dat het niet na de wasch zou worden verwisseld. Doch ondanks dien tegenzin is men in 1915 overgegaan tot de oprichting van 726

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 18