van de legerleiding en deze te vervangen door koloniale werkers, vrouwen e. d., hetgeen dikwijls groote moeilijkheden heeft ver oorzaakt. Om daaraan v. z. m. tegemoet te komen, was men, zooals reeds ter loops is opgemerkt, genoodzaakt het werk te organi- seeren naar de meest moderne methodes en waar mogelijk gebruik te maken van mechanische krachten. Bovendien interesseerde men het personeel in de productie en de economie door het toekennen van premiën. Met dit systeem zijn uitstekende resultaten bereikt. Maatregelen na den oorlog genomen voor eene vlugge ver- eeniging der hulpbronnen. Twee maatregelen van bijzonder belang zijn na den oorlog ge nomen. De eerste is geweest de beslissing van den Minister van Oorlog om parallel met het mobilisatieplan en met dit laatste overeenkomende, een fabrikatieplan samen te stellen van al het materieel noodig niet alleen om de legers op voet van oorlog te brengen, maar ook om aan die legers de hoeveelheid materieel te verzekeren overeenkomende met het verbruik in oorlogstijd. Aan het hoofd van die fabrikatie komt in tijd van mobilisatie een generaal-officier te staan, met den titel van inspecteur-gene raal van de fabrikatie. Bij de samenstelling is van het beginsel uitgegaan, dat één bepaalde dienst belast is met de voorziening in het benoodigde van de artikelen van dezelfde natuur voor alle andere diensten. Zoo is o. a. de Intce belast met den aanmaak van alle weefsels, de Artillerie met dien van al het touwwerk enz. De tweede maatregel is geweest de reorganisatie van den Oppersten Raad van Nationale Defensie. Een permanent secreta riaat is belast met de centralisatie van alle aangelegenheden, welke aan den Raad dienen te worden onderworpen. Het secretariaat generaal is geplaatst onder het gezag van den Ondersecretaris van Staat, die over een generaal-officier als adjunct beschikt. Deze laatste wordt bijgestaan door personeel behoorende tot de ver schillende geïnteresseerde administratiën. Door deze centralisatie wordt het beste overzicht verkregen met betrekking tot de hulp bronnen van het land. Wat betreft het ravitailleeringssysteem is het algemeen kader van de organisatie gebleven, zooals die in 1914 bestond, nl. de departementale organisatie, welke gedurende den oorlog goede uitkomsten heeft opgeleverd. Slechts in enkele onderdeelen zijn verbeteringen aangebracht, terwijl een sedert tot stand gekomen wet bepaalt, dat het recht van requisitie niet alleen kan worden toegepast om het benoodigde ten behoeve van de legers bijeen te brengen, doch ook ten behoeve van de bevolking. Voorts is de oude statistiek over de minimum voorraden (stocks minima) vervangen door een statistiek over de productie, welke veel nauwkeuriger gegevens verschaft voor de verdeeling der contingenten over de departementen. 729

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 21