tot de hulpbronnen van het land te verzamelen om zich voor hare oorlogstaak voor te bereiden. Dit vraagstuk, dat met den naam van economische mobilisatie ware aan te duiden, is moeilijk op te Iossein, omdat er tallooze onbekende factoren in voorkomen, maar eene oplossing moet v. z. m. worden gevonden. En om hiertoe te geraken, is in de eerste plaats een behoorlijk georgani seerd statistiekwezen noodig, dat in Indië eigenlijk nog in embryonalen toestand verkeert. Hierop is reeds op zoo overtui gende wijze de aandacht gevestigd door den Luitenant-Kol. der Infanterie H. L. LALAU in zijne bijdrage betreffende de staats- mobilisatie. Wel worden bij de onderscheiden departementen gegevens verzameld en in den vorm van tabellen en grafieken verwerkt, doch eenheid in de bewerking bestaat allerminst en hoe wil men nu een eenigszins deugdelijk ravitailleerings- dan wel industrieelplan voor het geval van mobilisatie samenstellen, indien niet eens wordt beschikt over een behoorlijk overzicht van al het geen op agrarisch en industrieel gebied in het eigen land te koop is. Zoo zal men o. a. moeten weten, wat op verschillende tijdstippen van het jaar in de onderscheiden gewesten in voorraad is, om, rekening houdende met de behoefte van de bevolking, daaruit te kunnen afleiden in welke residentie een overvloed aan voedings middelen en waar een te kort kan worden verwacht, voor welke hoeveelheden vervoer naar elders noodig zal zijn, welk personeel in de verschillende inrichtingen en fabrieken wordt vereischt, om daarop zoo noodig aan Eur. militieplichtigen te verleenen vrijstel lingen te kunnen baseeren enz., enz. De verwerking van al die gegevens (landbouwstatistieken, verbruiksstatistieken, in- en uit- voerstatistieken enz.) bij één centraal orgaan, dat leiding geeft en zorg draagt voor de verelschte eenheid, is, wil men in tijd van mobilisatie met eenige kans op succes te werk gaan, bepaald urgent. Voorts is voor de verdeeling van alle hulpbronnen van het land een orgaan voor de staatsmobilisatie, bijgestaan door personeel van de daarbij geïnteresseerde departementen, noodig, op gelijke wijze als het secretariaat-generaal van den Nationalen Raad van Defensie in Frankrijk. Elk der departementen zal aan dat orgaan hebben op te geven, waaraan en van af welk moment in tijd van mobilisatie behoefte bestaat, opdat in de samen te stellen plannen met die aanvragen rekening kan worden gehouden. Java is, evenals Frankrijk, een agrarisch land, dat in normale jaren vrijwel in de behoefte aan voedingsmiddelen van de bevol king kan voorzien. Wel worden van het hoofdvoedingsmiddel rijst nog vrij belangrijke hoeveelheden ingevoerd, maar de periode van distributie heeft aangetoond, dat men door eene methodische verdeeling en het gebruik van andere, vervangende, voedings middelen dat te kort gemakkelijk kan dekken. De voedselvoorzie ningalthans voor de Inlandsche bevolking en de inheemsche 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 23