Ie. 113 der geheele macht reeds in gevecht gebracht tegen een normaal onbekend sterken vijand; 2e. daardoor de mogelijkheid geopend, dat de ontplooiing van de rest der divisie wordt overvallen, indien de oorspronkelijke voorhoede haar doel niet bereikt, doch teruggedrukt wordt. Deze mogelijkheid nu moet m. i. uitgesloten worden. Zulks zal het geval zijn, indien inderdaad, zooals blijkbaar in de nieuwe Grondregels wordt gezegd: de voorhoede, „zoodra vijandelijke Infanterie is gesignaleerd" (door de verkennende cavalerie. C. K.) niet meer voorwaarts gaat om contact op te nemen en het gevec in te leiden, doch beschermende afdeeling wordt. Wanneer we bedenken dat: le. onze N. I. Divisie betrekkelijk zwak is, doch in marsch vorm toch zeker nog 10 K. M. lang is, 2e. een opmarsch van de divisie tot een breed front in onze terreinen 2 a 3 uur duurt, 3egedurende die ontplooiing de gevechtsvaardigheid dei- divisie als zoodanig vrijwel nihil is, 4e. de bovenbedoelde beschermende opstelling der ooispion- kelijke voorhoede dus 3 uur moet kunnen worden behouden, dan acht ik het een besliste fout, als die oorspronkelijke voor hoede haar opstelling reeds vechtende moet bereiken. Die opstelling moet m. i. bereikt en ingericht (vluchtig) zijn, als de eventueel reeds ontwikkelde vijand haar aanvalt; dan alleen is de oorspronkelijke voorhoede in staat met niet te veel verliezen de ontplooiing der hoofdmacht te dekken, zoodat daarna bij het voorwaarts gaan tot den eigen aanval inderdaad de divisie met zoo groot mogelijke sterkte gaat vechten. Moet de oorspronkelijke voorhoede reeds vechten om haar opstelling te bereiken, dan lijkt zulks op het druppels-gewijze inzetten der krachten en is de kans groot, dat de rest van de divisie slechts kan dienen om haar uit den brand te komen heljuen. Maardan is de dag ook reeds verloren: het bereiken van het oorspronkelijke gevechtsdoel, waarvoor de geheele divisie beschik baar was gesteld, is dan in zulk een geval verder uitgesloten. Bij de geringe sterkte van onze divisies, behooren wij er alles op te regelen om, op het oogenblik dat er gevochten moet woiden, zooveel mogelijk kracht te kunnen inzetten; elk voortijdig verlies moet voorkomen worden. Naschrift van de redactie. Al is, op grond van de oorlogservaring, het streven erop gericht, de ontplooiing, onder dekking van het eerste échelon (cl. i. de gewezen voorhoede) zoo tijdig te doen geschieden, dat zij haar 735 „De quoi s'agit-il?" Focli.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 27