beslag zal hebben gekregen op het oogenblik van het eerste ernstige contact met den vijand, zoo zal dit toch niet kunnen in sluiten, dat de aan bedoeld eerste échelon aan te wijzen opstelling onder alle omstandigheden zonder slag of stoot zal moeten of kunnen worden bereikt. Als Schr. zegt, dat het een besliste fout is te achten, wanneer de gewezen voorhoede die opstelling vech tende moet bereiken, dan gaat hij o. i. te ver. Wel blijkt uit het oogenblik, dat onze nieuwe voorschriften aangeven voor het op houden van het voorhoedeverband en den daarmede samenhan- genden aanvang dei ontplooiing, dat men de kans, dat de gewezen voorhoede zou moeten strijden om het bezit van de haar aange geven opstelling, tot een minimum wenscht te verminderen.&In dezen gedachtengang mag het te bezetten terreingedeelte dan ook met te ver voorwaarts zijn gelegen. Door deze beginselen als lichtsnoer voor zijne handelingen te nemen, aanvaardt de A. B. de bekende en erkende nadeelen en de derving van voordeelen, daar aan vei bonden. Wanneer men onder geen voorwaarde het risico wenscht te loopen, met een niet ontplooide troepenmacht te stooten op een ontplooiden vijand, heeft men daarvoor nu eenmaal een zekeren prijs te betalen, die onder omstandigheden vrij hoog kan zijn en bestaat in tijdverlies, alias derving van voordeelen, alias het missen van schoone kansen. Daaraan valt niet te ontkomen. Aangenomen, dat dit de gedachte is, die in de nieuwe voor schriften het ontplooien van de troepenmacht beheerscht, en aan genomen ook, dat deze gedachte zoo onomwonden als hierboven 111 die voorschriften zou zijn neergelegd, dan staat het nog in ieder vooikomend geval aan den A. B., dezen regel, die er een is in abstracto, toe te passen in de omstandigheden waarin en op het terrein waarop hij zich bevindt. Om te beginnen kan zijn opdracht hem zoodanige verplichtingen opleggen, dat hij a priori'kan inzien, c at hij deze niet zal kunnen vervullen, wanneer hij niet ten snelste de hand legt op een bepaald terreingedeelte, b. v. een défilé, en zulks onafhankelijk ervan of dit al dan niet reeds door den vijand is bezet Dralen kan in zulk een geval den A. B. zijn eenige kans om te slagen ontnemen en hij, die dan „systematisch" te werk zou willen gaan zou dan alleen zeker gaan in dien zin, dat hij zekerheid zou hebben zijn doel n i e t te kunnen bereiken en zich schuldig te maken aan plichtsverzaking. Doch zelfs in omstandigheden, die niet zoo sterk spreken is het terrein toch altijd een factor, die van grooten invloed is bij de vaststelling van de aan het eerste échelon te geven opdracht. Het iierdooi te bezetten teireingedeelte moet immers, tactisch bezien zoodanig zijn, dat in de eerste plaats veilige ontplooiing van de troepenmacht daarachter gewaarborgd is, en dat het in de tweede plaats van waarde is voor de doorvoering van het gevecht. De keuze van dat terreingedeelte is dus geen vraagstuk, dat is op te lossen met de kennis van afstanden en marschsnelheden alleen 736

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 28