De officieren van het Legioen zijn, een enkele uitgezonderd, Franschen, dikwijls behoorende tot de eerste nummers van St. Cyr en St. Maixent en worden sans phrases van het Legioen verwijderd, als zij het natuurlijk overwicht en den tact missen, daar vereischt. Zij maken den indruk van zwijgzaam, beheerscht en sportief, in staat, waar noodig, het voorbeeld te geven. Allen hebben in den laatsten oorlog of in de koloniën hun sporen verdiend. Hoewel deel uitmakend van de Fransche of de koloniale armee, vormen zij min of meer een afzonderlijk corps. Er zijn hoofdofficieren, zelfs kolo nels, die, met uitzondering van een enkel verlof, onafgebroken bij het Leofoen dienden. Aldus bestaat er een band tusschen hen en den troep: men kent elkaar van de affaire bij A, de bestorming van Ait-B, de colonne van Beni-C, als ten onzent in vroeger dagen. Ook heeft men er nog tradities, die de krijgstucht gunstig be ïnvloeden. De discipline bij het Legioen is anders. Dat begint reeds bij ae compagnie d'instruction: het kader, daarbij ingedeeld, bestaat meerendeels uit Corsicanen en Duitschers, beide met de reputatie van model te zijn. „La discipline doit être excessivement rigoureuse afin de pouvoir plier uil homme que l'age et les habitudes ont fait solide et non pas souple" stond er in een orderboekje. Du be ginsel wordt zeer consequent doorgevoerd, ook bij de oefeningen en de training, die zwaar zijn. De man is den geheelen dag in het touw en de weinige vrije tijd hem geschonken, is nauwlijks voldoende om op adem te komen. Tot de tradities van het Legioen behoort een pijnlijke properheid op lichaam, kleeding en kamers. Het badhuis te Bel-Abbès is de trots van het regiment; het vouwen en opbergen van kleeding en slaapfournituren wordt nog van voor name beteekenis geacht; de blankgeschuurde tafels worden angstig schoongehouden. Inderdaad properheid kweekt netheid, netheid orde, die weer een hoofdbestanddeel vormt van een goede disci pline. Waar is de tijd gebleven, dat de luitenant van de week voor het appèl-soepeten in de kamers met de handschoen langs de plinten ging! In onze oogen wordt veel tijd besteed aan marschtraining met volle bepakking, die enorm lijkt en toch zoo moet zijn, waar het Legioen in Marokko steeds deel uitmaakt van de mobiele colonnes, die dagen lang op zich zelf zijn aangewezen, terwijl de woestijn- marschen van put tot put het meevoeren van de groote (dikwijls twee) veldflesschen noodzakelijk maken. De door ons niet genoeg op prijs te stellen dwangarbeider ontbreekt. Bij de africhting en oefening wordt intusschen angstvallig gewaakt tegen alles, wat tot verveling kan leiden, en naar afwisseling gestreefd. Het geheele systeem is ingericht op werkzaamheid, zoowel bij de compagnies d'instruction als bij de veldtroepen. De spoorlijn naar Colomb Béchar is hoofdzakelijk het werk vdn het Legioen en de detachementen langs die lijn werken niet alleen aan zijn 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 35