onderhoud, maar ook aan den aanleg van verdere wegen, den bouw van bruggen, e. d. Men beseft volkomen de opvoedende kracht van zgn& productief werk. Die werkzaamheid vormt een kenmer kend onderscheid met onze armee; de Colonne Voirol bij Bir- mandreïs in den naasten omtrek van Algiers, het monument te Saïda, de schilderijen in de voorzaal van en het eiken meubilair in de salie d'honneur te Bel-Abbès, de lijn van Saïda naar Colomb Béchar en de posten daaraan, zijn alle tastbare bewijzen daarvan. Niettegenstaande de strenge tucht (n. m. m. juist daarom) wordt er weinig gestraft, maar wel zijn de opgelegde straffen zwaar. Een inbreuk op de consignes, mankeeren: 14 dagen pro voost; kwartierarrest en politiekamer bestaan alleen in theorie. De opvatting van den majoor Lambert was qu'il y a des cas ou il t'aut punir tres sévèrement de simples vétilles; d'autres, oü il convient d'ignorer des crimes véritables. Tout dépend des circonstances, tout dépend surtout du caractère de l'homme en face de qui l'on se trouve. De compagnies de discipline zijn nog niet afgeschaft, de 3de te Méchéria is voor het Legioen aangewezen, de 4de te Aumale dient in het bijzonder voor simulanten en bedrijvers van zelfver minking. Het executie-peloton vindt, hoewel schaars, desvereischt nog toepassing. „Que voulez-vous, monsieur, la Légion est un foyer pour les hommes malchanceux, éclopés de l'existence ou victimes du destin, mais aussi le rendez-vous international de tous les chevaliers d'industrie, des avonturiers et des grandeurs déchues". Voor wat betreft de kwalen van het Legioen is een Indisch officier er en pays de connaissance: drankzucht met goedverkoopen als gevolg, malaria, syphilis en de cafard. De rol der slokjesboeren spelen de Spaansche casse-croutes. Het goedverkoopen is verminderd, doch niet beteugeld na de invoering van de masse individuelle d'habillement, waarover straks. De bestrijding der venerische ziekten is meer prophylactisch en minder zachtzinnig, waarbij een fichesstelsel in gebruik. Belang stellenden worden verwezen naar de circulaires van 741902 en van 361908 (2). De cafard is in Ned.-Indië, althans officieel, niet bekend. Inder daad maakte hij door alle tijden heen hier slachtoffers (de deserteurs in den tijd der geconcentreerde linie, de zwarte bende, de gewerenvernielers)de cafard deed Jan Fuselier uit de gelederen verdwijnen. Wat verstaat men eronder? „Avoir le cafard', zegt d'Espabès, c'est être sous le coup d'une idéé fixe te maligne, absurde le plus souvent", en als behandeling van die ziekte geeft hij op: „Tout, nrême les mauvais traitements: les colonies et leurs. É.M., vol. no. 83, p. 253. (2) B.O., vol. no. 5, p. 127. 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 36