van dorp tot dorp kon trekken, hetgeen transport van ongeperst hooi per spoor noodig maakte. Surrogaten. Om het te kort aan haver en hooi te dekken, werd veel gebruik gemaakt van surrogaten, o. a. melasse, biezen, suikerbieten, wor telen e. d. Om van al die surrogaten zooveel mogelijk partij te trekken, richtte men aan de technische inspectie van den levens- middelendienst eene afdeeling der „surrogaten" op, belast met de studie der voedingswaarde van de verschillende artikelen. Voor de vervaardiging van het z. g. biezenmeel ontving genoem de afdeeling eene aanbieding van eene Zwitsersche Maatschappij tot oprichting van een fabriek in Frankrijk (tusschen Rouaan en Parijs); de benoodigde biezen zouden dan uit de Seine worden gehaald. Op die aanbieding kon evenwel niet worden ingegaan wegens gebrek aan transportmiddelen en handenarbeid; men be paalde er zich toe het benoodigde meel uit Zwitserland (Zürich) te laten komen. Voorts heeft men veel wil gehad van de verstrekking van bla deren en twijgen van verschillende boomsoorten (esch, olm, ahorn, populier, olijf e. d.), hetzij in gedroogden of verschen vorm, dan wel na bewaring in silos. Brandstoffen. De steenkolen benoodigd voor de legers van den linkervleugel werden verkregen uit de mijnen gelegen bij Calais, terwijl de legers van den rechtervleugel Eng. kolen ontvingen, welke te Rouaan aankwamen en langs de Yonne naar St. Florentin werden opge voerd, waar een kolen-centrum was georganiseerd. Voor wat de cokes betreft, had het Nationaal Steenkolenbureau de opbrengst van een zeker aantal gasfabrieken ter beschikking gesteld van de Int-ce. De houtvoorziening heeft eene speciale organisatie noodig ge maakt, want ten gevolge van het enorme oploopen der prijzen was men genoodzaakt een aantal boschdomeinen methodisch te exploi- teeren. De gestolde alcohol werd aanvankelijk door den handel geleverd, maar toen de prijzen te hoog opliepen, is men er toe overgegaan een fabriek op te richten te Aubervilliers. Eerst is de alcohol in blikken van 10 KG. inhoud geleverd, maar toen zich moeilijkheden bij de aanschaffing van blik voordeden, zijn blikken van kleineren inhoud vervaardigd. De benzine-voorziening was wel vóór den oorlog geregeld geworden, maar de organisatie bleek weldra geheel onvoldoende De biezen werden gedroogd, tot poeder gewreven en verhandeld onder den naam van „farine de roseaux". 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 4