771 In het „Indisch Maandoverzicht" van No. 7 wordt gesproken over de „samenzwering" in Atjeh, waarmede het tijdig ontdekte plan voor een aanval op de post Lam No wordt bedoeld, over de afvloeiïngsmaatregelen voor het oudere kader en over de gestes der militaire vereenigingen. In dat van No. 8 wordt het wetenschappelijk Jaarbericht der I K. V. aange kondigd, üe vinding van den Majoor der artillerie Boxman wordt vermeld en gewezen op de zooveel ruimere opvattingen door de pers in Indië gehuldigd, ten opzichte van de defensie, in vergelijking met die van de Moederlandsche pers. De ten opzichte der gedetacheerde beroepsofficieren genomen maatregelen worden betreurd, daar deze een detacheering in de toekomst tot een riskante onderneming maken. De studie „Schietopleiding" wordt in No. 8 vervolgd. Schetsen van het te gebruiken schijfmateriaal worden bijgevoegd. Als een voor ons nieuw soort oefening wordt besproken het z. g. „ribben" waarmede het inbrengen en uitwerpen van patroonhouders zonder sluiten van den grendel, als vooroefening op die van het vullen en ledigen van het magazijn, wordt bedoeld. Kapitein der Infanterie G. Stürm begint eene bespreking van het nieuwe „Voorschrift Verbindingsdienst voor de landmacht", (V. Vbd. D, '24) dat ook in de bibliotheek van het D. v. O. aanwezig is. Dit eerste gedeelte der bespreking in gewijd aan het in gebruik zijnde materieel. In No. 7 het slot van „De nieuwe aanwijzingen bij de opleiding der infanterie" door Luitenant van der Waall, terwijl tevens het 5e ver volg van de bespreking van Kapitein Froger over „L'Instruction sur organisation du terrain a l'usage des troupes de toutes armes (1920)" is opgenomen. In een slotalinea wordt de aandacht er op gevestigd, dat, in verband met den datum van uitgifte en de sindsdien veranderde inzichten, vele der daarin neergelegde beginselen niet meer als juist kunnen worden erkend. In No 8 vinden we een bespreking door overste Bruyn van het door het Fransche Ministerie van Oorlog ten behoeve der militaire scholen uitgegeven boekwerk: „Les forces morales". Hierin bepleit genoemd hoofdofficier de uitgifte van een dergelijk boek in Nederland en vermeldt enkele hoofdpunten uit den inhoud. Uit de door hem gekozen aanhalingen, citeeren we de definitie van tucht: la réunion enfin des energies intellectuelles (vouloir); des énergies physi ques (pouvoir); des connaissances militaires (savoir)en une action com mune I'exerqant dans le sens de la volonté du chef, constitue la disci pline ln een entrefilet: „Boekbespreking" roept A.v. G. de medewerking in van alle kameraden tot het bestrijden van het verderfelijk défaitisme, neergelegd in de brochure van het Genootschap voor zedelijke volkspoli- tiek: „Het vraagstuk der nationale ontwapening". Lt. A. Schwing schrijft een kort artikel over het gebruik van rook in de moderne oorlogsvoering. (Wij vonden daarover ook uitgebreide gegevens in de kortelings verschenen „Manual on the use of smoke-1923." van het Engelsche leger). Het gebruik van rook is ten allen tijde een twee-snijdend zwaard en ten zeerste afhankelijk van atmosferische invloeden. Onder „Gegevens vreemde Legers" wordt Denemarken behandeld (In Denemarken werd door het Ministerie ontwapening en omzetting van het leger in een politiemacht, bij de volksvertegenwoordiging voorgebracht). Artilleristisch Tijdschrift. Bijlagen van Mavors Nos. 7 en 8. No 7. In de eerste plaats een artikel over „Optische afstandsmeters in gebruik bij de luchtdoelartillerie" door Luitenant Kruis. De inhoud heeft met het gebruik voor luchtdoelartillerie in het bijzonder weinig uit te staan maar geeft een handig overzicht der verschillende systemen, ieder met zijn eigen mérites, van bestaande optische afstandsmeters, ln Neder land blijkt nog niet uitgemaakt welk systeem de voorkeur verdient, dat van den infert- of dat van den stereotelemeter. In Indië ziet men, niettegenstaande de nadeelige atmosferische ir,vloeden (trilling van de lucht), het invert-systeem verkozen bij de artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 63