Kapitein de Bas vervolgt (ook in No. 8) zijn Artilleristische oefeningen". u i?' ®ch,r'jftJ V*- Tuytel een artikel over „Aangespannen treinen": in hoofdzaak behandelt hij de opleiding van den treinsolaaat, die (ook bij onsgroote zorg vereischt in verband met de zeer zuinige encadreering van trein-eenheden. Kapitein Grotendorst opent een serie „Aanteekeningen over de Kust-Artillerie" met een indeeling der door hem te behandelen stof en een opsomming van gegevens betreffende het in Nederland thans in gebruik zijnde kustgeschut. Bk. 9. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue de Cavalerie. Juli/Aug. Uit dit nummer vallen te vermelden het vervolg van „Un exercice de cadres de grandes unités de cavalerie" en het vervolg van het artikel „La le division de cavalerie dans Ia bataille de Noyon et de l'Avre". Verder het vervolg van de studie „Mitrailleurs de cavalerieeen artikel dat lezing zeer waard is. Voor de beredenen geeft „Observations sur les variations de l'effectif chevaux d'un escadron de cavalerie de corps en 1914—1918" belangwekkende bijzonderheden. Zoo is gebleken dat de officierspaarden, die in vredestijd natuurlijk wat ver wend' waren, het meest te lijdén hadden van de hardere omstandigheden die het leven te velde met zich bracht. De schrijver wijst er op, dat ver liezen in het gevecht nu eenmaal niet zijn te ontgaan, maar dat de verliezen tengevolge van minder goede verzorging tot een minimum beperkt be- hooren te worden. Ten slotte nog het einde van het opstel over het Duitsche cavalerie-reglement. Bulletin Beige des Sciences Militaires. Augustus. Het geschiedkundig verhaal van de operatien van het Belgische leger wordt vervolgd. Zoo ook het belangwekkende artikel „Le terrain et la guerre". Genoemd dienen verder te worden „Missions des troupes légères d'armées et de corps darmee' en het vervolg van „Cavalerie et cyclistes". Dan vinden we nog „La concentration des feux d'artillerie.Crganisation et execution des^ tirs'En ten slotte het artikel „Etude sur les évolutions d un avion de réglagedat zeker wel de aandacht verdiend van onze artilleristen en waarnemers. Infantry Journal. Augustus. Het eerste artikel, getiteld „Infantry in battle" door een kolonel van dat wapen geschreven, geeft verschillende opmer kingen over de moeilijkheden die een inf. officier in het gevecht ontmoet. Vooral die over het moreel der menschen zijn van belang. Hij verdeelt de strijdenden in vier groepen, n. 1. die wier kwaliteiten en energie door de gevechtsomstandigheden worden verhoogd; die wier hoedanigheden vrijwel dezelfde blijven, ook een kleine groep evenals de eerstgenoemde- een zeer groote groep is die beslaande uit de menschen die wel geschokt worden, maar zich er over heen zetten, als ze wat gesteund worden; de vierde groep, een zeer kleine, is bepaald bang. Men moet overigens de menschen in het oog houden, want zelfs de besten kunnen onder omstan digheden komen, dat ze dreigen te bezwijken. Dan moet hun commandant hen over dat moeilijke punt heen helpen. Een belangrijk punt is verder het groote verlies aan aanvoerders. De schrijver vertelt dat hij in de Ar- gonne op den eersten gevechtsdag zijn beste onderaanvoerders verloor en voor enkele commandos een paar vrij „mediocre" aanvoerders moest aanwijzen, wien hij intusschen verzekerde dat zij zijn volste vertrouwen hadden, omdat er anders heelemaal niets van terecht zou zijn gekomen. De overige artikelen zijn voor ons van minder belang. Bulletin Beige des Sciences Militaires. September. Met het verhaal van de Belgische operatien is men eindelijk tot den 6den October gevorderd. Het tweede artikel, „La défense de retraite", behandelt wat men zou kun nen noemen den vrijwilligen terugtocht van b. v. een strategische voor- 772

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 64