775 Toetst men hetgeen op dat gebied tot heden hier in Indië te voorschijn werd gebracht aan de in dit artikel neergelegde beginselen, dan komt men tot de gevolgtrekking dat niets meer dan een stelselloos en nutteloos gesmeer met verf werd bereikt Verrassend is het te bereiken resultaat met onregelmatige zeer hel gekleurde vlekken langs buitenomtrekken 1 Het artikel wordt als zeer belangrijk ter lezing aanbevolen. Onder „Kurze Mitteilungen" vonden we gegevens over nieuwe infanterie-munitie in Amerika, waarmee de oorspronkelijke maximumdracht van het geweer van 3000 op 4500 M. gebracht, terwijl de trefkans verdubbeld zou zijn. Ook wordt vermeld een Amerikaansch proefgasmasker met ingebouwde microfoon dat goed moet hebben voldaan. Heerestechnik No. 8 August. 1924. Een zeer actueel onderwerp wordt door Major Jacobsen behandel in: „Die Nachkriegstatigkeit der uns be- nachbarten und übrigen Mililarstaaten auf dem Gebiete der Vervollkomm- nung des chemischen Krieges''. Hij beweert dat in Frankrijk door Paderewsky onder patronaat van Foch en Poincaré concerten gegeven zouden zijn ten bate van de giftgasindus- trie 1 Meer hierover weet hij niet mee te deelen, wel over den stand van het gasafweervraagstuk daar te lande. Hiertoe behooren cursussen te Parijs, waar per legerkorps, divisie, militaire school, enz. een officier gedetacheerd wordt, die dan weer officieren van den troep opleidt. In ieder legerkorps wordt jaarlijks een deskundige inspectie gehouden over al het gasafweer-materieel. Hiervoor zijn 10 artillerie-officieren tot inspecteur van dat materieel aangesteld. Uit Rusland weet hij wondere verhalen te doen in den geest van dat van de eene scherpe patroon op de duizend losse van vroeger. Hij beweert, dat daar op ter dood veroordeelde gevan genen en op reform gestelde paarden proeven met een nieuw oorlogsgas gehouden zouden zijn, die vele offers hebben geëischt, terwijl ook bij het leger dusdanige oefeningen zouden zijn gehouden, dat „erhebliche Verluste an Soldaten und Fliegern infolge Abwurfes von Gasbomben" ontstonden. Indien over de overige landen de gegevens ons niet geloofwaardiger voor kwamen, zouden we aanraden het artikel zonder lezen ter zijde te leggen. J. M. toont in een artikel „Die polnische Landesbefestigung" aan, op welke wijze Polen van de vroegere Duitsche, Russische en Oostenrijksche vestingen heeft gebruik gemaakt om met Fr. hulp een krachtig vesting stelsel tot stand te brengen, waaruit dan tevens blijkt, dat op grond van hunne oorlogservaring de Franschen groote waarde hechten aan perma nente versterkingen in het algemeen. Major Klingbeil behandelt in „Veranderte Marschtechnik in ihrer Ein- wirkung auf die Pionierverwendung" den invloed welke verkenning uit de lucht, drachtsvermeerdering der artillerie en motoriseering der voer tuigen op de marschtechniek uitoefenen. In de eerste plaats vestigt hij de aandacht op de moeilijkheden van den marsch met ontplooide eenheden, vooral bij nacht, welke het indeelen van pioniers bij ieder dei kleinere colonnes noodzakelijk maken, terwijl licht brugmaterieel voor het overtrekken van kleine terreinhindernissen alles zins wenschelijk is. Revue d'artillerie 15 Aout 1924. De lieutenant-colonel Gavard geeft in „Organisation générale du service des fabrications de guerre en Alle- magne (1914-1918)'', beschouwingen betreffende hetgeen op dit gebied in Duitschland is gepresteerd. Ten zeerste blijkt dat een innige samen- werking tusschen legerbestuur en groot-industrie in oorlogstijd een eerste vereischte is en dat ter bereiking hiervan reeds in vredestijd de daarvoor noodige maatregelen onder de oogen moeten worden gezien Overigens wordt dit nummer gevuld met eenige wetenschappelijk tech nische onderwerpen zooals„Pénétration des projectiles oblongs dans les milieux homogènes" en het slot van „Considération théorique sur ladurée des tubes". Den artilleristen onder onze lezers wordt „Recherche des causes dans les accidents de munitions" van den commandant Ardaillon ter lezing aanbevolen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 67