La Revue Maritime Aofit 1924, Als voorbeeld van hetgeen bij een revolutie by leger en vloot kan geschieden, verdient het artikel van t. Uelage „Scenes de la revolution navale en Russie" de aandacht. Uit de „Uhronique des marines framjaise et étrar.gères" vermelden we een op somming van de sterkten der Amerikaansche, Engelsche en Japansche vloten aan kruisers, torpedojagers en onderzeeërs in 1923 en 1928 De opgaven zijn afkomstig van den schout bij nacht Nomura. Inde ve gelijkende opsomming zijn lichte kruisers ouder dan zeventien, overigs kruisers en onderzeeërs ouder dan twaalf jaar weggelaten, daar in de oor spronkelijke voorstellen bij de Conferentie van Washington door Amerika de vervanging van dergelijke verouderde schepen was aangevraagd. Er wordt op gewezen dat, waar Japan voor wat betreft den bouw van jagers en onderzeeërs afhankelijk is van buitenlandsche werven in oorlogs tijd, de verhoudingsgetallen voor dit materieel onmiddellijk ten nadeele van Japan zouden gewijzigd kunnen worden. ,h«et- h,°°f,d »Qrande Bretagne" wordt uit Naval and Military Record van 14 Mei 1924 een artikel aangehaald waarin wordt betoogd, dat de algemeene aanbouw van groote kruisers is gericht op het voeren van den handelsoorlog en op het beschermen van de eigen handelsvloot Ook vonden we daar gegevens van Atalanta I, het machtigste tot heden ge bouwde watervliegtuig. Onder „Etats-Unis d'Amerique" worden eenige aanhalingen uit Army and Navy Journal (7 Juni 1924) en Naval and Mili tary Record (9 Mei 1924) geplaatst waaruit blijkt, dat meerdere gezao-- hebbenden ervan zijn overtuigd, dat de toestand er Amerikaansche marine de verhouding 5-0-3 van het verdrag van Washington tot een fictie maakt. Ook de opperbevelhebber der Amerikaansche marine is deze meening gebracht11 6011 ud£edre'd programma van verbeteringen voor- Uit Engineering wordt in uittreksel overgenomen een artikel betreffende het, door de daarvoor aangewezen commissie uitgebrachte, rapport over de Amerikaansche marinebases. Onder „Japon'' worden bijzonderheden vermeld betreffende de in Octo ber van dit jaar te houden groote vlootmanoeuvres, de grootste tot nu ,.?,or de JaPansche marine gehouden. Het programma omvat alle mogelijke gevallen van een aanval op Japan door een vreemde vloot. De kosten der manoeuvres zijn geschat op 5 millioen yen. Revue Militaire Générale 15 Aoüt 1924. Hierin is van belang het derde vervolg van „Les engins d'accompagnement en France et 4 l'étranger" van den commandant Biswang, waarin zeer uitgebreide gegevens over Rusland, Amerika, Italië en Duitschland voorkomen met vermeldin» van de in die landen geldende beginselen omtrent het gebruik dier infanterie- wapens. Over hei gebruik van vechtwagens ter versterking van de ge vechtskracht van cavalerie geeft het artikel: „La 6e D C. aux grandes manoeuvres du Rhone et les chars de combat" uitgebreide bijzonderheden. Militar-Wochenblatt. 11 en 18 Augustus 1924. (No. 67). „Oedanken über Psychologie im Dienste der Wehrmacht" wijst op de zeer bijzondere psychologische eischen welke de oefening van het vrijwilligers-leger in Duitschland stelt in verband met het gevaar, dat de menschen door hun langdungen dienst tot sleur zullen vervallen en hun geest zal afstompen. Ook vonden we: „Aufgabe 2 über Kampfwagenverwendung im Bewe- gungskrieg', waarin aan een regiment infanterie als voorhoede waaraan een compagnie vechtwagens is toegevoegd, een bepaalde opdracht wordt gegeven. p Hauptmann Lindemann komt_ terug op het artikel „Kanone und Haubitze" in Nos. 2 en 3 van het tijdschrift, waarin naar zijne meening de voordee- len der lichte houwitsers in vergelijking met het veldkanon te breed werden uitgemeten. Zoo wijst hij erop, dat het voordeel van de grootere uitwer king van het enkele schot uit den houwitser te niet wordt gedaan door de zooveel moeilijker munitieaanvulling (ongeveer 2 schoten per veldka- 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 68