De krachtig versterkte en hardnekkig verdedigde pas kon slechts door op grooten afstand ingezette en ver uithalende om vattingen worden genomen. De Comdt van het Alpenkorps had het plan met de hoofdmacht O. van den pas te ageeren. Het eerste doel was het bezit van den weg door den pas door een aanval te gen de lijn Caneni-Golotreni, waardoor tegelijk de weg Caneni- Salatrucu zou worden vernreesterd. Het bezit hiervan was voor een doordringen richting Curtea de Arges noodig. De aanval van de hoofdmacht zou worden voorafgegaan door die van de 10e Bergbrig. W. van de Alt. Zij moest over den Mt. Kobu aanvallen richting Golotreni. De Pietroasa (1712 M.) werd genomen en denzelfden dag (16 October) ook de Ververita (1746 M.). Hevige, steeds opnieuw ondernomen tegenaanvallen der Roemenen in den nacht 16] 17 October en op 17 October be letten de Centralen echter verder door te dringen. 17 October begon de hoofdaanval O. van de Alt. Het Alpen korps veroverde den Surul en de W. daarvan gelegen hoogte 1824. De 2e Bergbrig., waarvan de treinen met draagdieren waren uit gerust, moest den Moscovul nemen en dan onmiddellijk richting Curtea de Arges doorstooten, terwijl het Alpenkorps zoo spoedig mogelijk den Altstraatweg zou nemen. Dit laatste was zooveel te noodzakelijker, daar de verbindingen van de 2e Bergbrig. op den duur niet langs het bergpad konden blijven voeren, dat die brigade voor zijn aanval tegen den Moscovul en Z. daarvan moest ge bruiken. Aan deze brigade waren 21 c. M. mortieren toegevoegd, welke met de uiterste krachtsinspanning in het gebergte waren opge voerd. De goede voorbereiding door dit vuur van dit geschut maakte de verovering van den Moscovul gemakkelijk, die den 17en reeds vroeg in handen der Centralen viel. Onmiddellijk werd doorgerukt en nog des avonds bereikte de brigade de Fa- ta-Santului en de Comarnicul. 18 October sloeg het weer, dat tot nog toe fraai was geweest, om. De temperatuur daalde tot beneden nul en hevige sneeuw stormen braken los. Onder dekking hiervan grepen de Roemenen de 10e Bergbrig. verrassend aan, die zij op den Mt. Robu en den Murgiosiu terug wierpen. De brigade kon zich hier, doch met moeite, staande houden. Het Alpenkorps kon niet tot de Alt doordringen. De 2e Bergbrig. slaagde er echter in den 18den 's avonds Salatrucu en Arefu (N. O. van Salatrucu) te bezetten. 19 October verrichtten de Roemenen hier een krachtigen tegen aanval, terwijl zij tevens de verbindingen over den Poiana Lunga verbraken. Voor deze brigade werd de toestand zeer ongunstig. De 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 12