sneeuwstormen hielden aan; de temperatuur daalde tot 15 be neden nul, waardoor de bergpaden voor de draagdieren, waarme de de treinen voor de bergoperatiën waren uitgerust, onbegaan baar door gladheid werden. In stede van uit draagdieren werden nu de treinen uit dragers samengesteld, die, zooals bekend, ge ringe capaciteit hebben, terwijl de prestatiën door de weersge steldheid nog verminderden. De sneeuw lag 1.50 M. hoog. De verpleging werd zeer bezwaarlijk. Ook bergschapen werden voor het transport gebruikt. Door deze maatregelen werd de druk op de bevolking in de nabijheid van den Roode Toren-pas en bij Hermannstadt zeer zwaar. Alle mannen en zelfs de laatste, tot werken in staat zijn de vrouw werd gebruikt om den opvoer geregeld te kunnen doen plaats hebben, hetgeen evenwel toch niet mogelijk bleek. Evenwel kon de brigade zich ook op 20 October staande hou den, heroverde zij ook den Poiana Lunga en de hoogten N. daar van en veroverde zij zelfs 2 stukken berggeschut. Doch de muni tie raakte op, zoo ook de levensmiddelen. Gedurende deze operatiën was het midden, gevormd door het Alpenkorps, achtergebleven. De Roemenen verdedigden den Duitschen Vadului en den Pleasa harnekkig, terwijl het korps O. van de Alt slechts zeer langzaam vooruitkwam. 21 October des avonds waren de Fata Santului Ilië en de Morgavul nog niet voorbij, waar zij hevig door de Roemenen werden aangevallen. 20 October gelukte het echter een Duitsch bataljon de stel ling op den Duitschen Vadului binnen te dringen. In verband hiermede wilde de Comdt van het Alpenkorps de poging om den Alt-straatweg in bezit te krijgen en den pas te openen thans niet opgeven. Daartoe moest op 21 October de 2e Bergbrig. in N. W. richting aangrijpen, terwijl het Alpenkorps en de 10e Bergbrig. in Z. rich ting aan weerszijden van de Alt zouden oprukken. 20 October des avonds deelde echter von Falkenhayn den Comdt van het Alpenkorps mede, dat de operatie niet zou kun nen worden uitgevoerd, zooals men zich die aanvankelijk had voorgenomen, en werd vergunning gegeven de ver vooruitge schoven 2e Bergbrig., die zich daardoor in een vrij gevaarlijke positie bevond, eenigszins terug te nemen. Deze brigade werd nu van Salatrucu over den Mt. Truntu te ruggenomen, dicht door de Roemenen gevolgd. Dien zelfden dag echter weken de Roemenen terug uit hun stellingen op den Duitschen Vadului en den Pleasa en was des avonds Caneni in Duitsche handen. Ook bij deze gevechten, zooals ook elders, bleek weer over dreven angstvalligheid der Roemeenschè leiding, hetgeen leidde tot een weinig economisch gebruik der troepen en waardoor zij van de numerieke meerderheid geen voldoende gebruik kon ma- 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 13