„Fortschritte erzielt wurden, die taktische Lage keineswegs „ungünstig. „Allerdings wird zu beriicksichtigen sein, dasz uberraschende „Aenderungen in der Zusammensetzung der Armee beideren lan- „gen und sehlechten rückwartigen Verbindungen sich viel schwe- „rer fiihlbar machen als sonst. „Auch musz festgestellt werden, dasz ein weiteres „Vorkom- „men der Gruppe Schmettow für einige Zeit nicht mehr zu „erwarten ist. Die 71. I. T. D., auf der die Hauptlast der Kampte „in jenem für Kavallerie nur bedingt brauchbarem Gelande lag, „hat sich auszergewöhnlich brav geschlagen. Ihre Angriffskraft „ist aber jetzt nach unausgesetzstem 14 tagigen schweren Rin- „gen so beeintrachtigt, dasz sie einer kurzen Ruhepause unbe- „dingt bedarf und wohl nur durchschlagende Erfolge erreichen „würde, wenn sie durch frische Krafte verstarkt werden könnte." Deze laatste uitwijdingen hadden ten doel te bereiken, dat de 8e Beijersche Div. uit haar doellooze reserveopstelling achter het Iste O.-H. leger werd gehaald en aangewezen tot aflossing van de 71e div. en tevens om de opperste legerleiding er op te wijzen, dat de hoop, om door den Ojtoz-pas of op het front van het 1ste O.-H. leger in afzienbaren tijd over het gebergte te komen, geheel ongegrond was. De sterkte der Roemenen werd geschat: bij Orsova op 10; bij den Szurdukpas op 15; aan de Alt op 26; aan den Törzburger-straatweg op 24; bij Predeal op 30; bij de Altschanz-passen op 9; in het Bodza-dal op 8; in het Ojtoz-dal op 23 bataljons; totaal op 145 bataljons, dus op 50 meer dan de Centralen. Tot bereiking van zijn doel, den doorgang van het gebergte te forceeren, had von Falkenhayn zijn hoop gevestigd op de groep aan den Szurduk-pas, onder bevel van Generaal Kneusze, onder wiens bevelen waren gesteld: de 11e Beijersche Div. (verminderd met 1 regt, afgegeven aan den Altgroep). de 301e Div. (144e O.-H. bergbrigade, 4e en 5e Bat. Wiel rijders, 2 veldbatterijen en een batterij mortieren); de 6e Cav. Div. De 7e Cav. Div. werd later onder zijne bevelen gesteld, doch kwam te laat voor de operatie. Deze moest 23 October beginnen. Intusschen hadden op 22 October de Centralen nog eenige voordeelen behaald. Bij de Altgroep was het Alpenkorps dien dag voorbij Gre- 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 15