mogelijk over het gebergte te komen, want wanneer eenmaal de sneeuw begon te vallen, dan zou er van voortzetting van de ope- ratiën geen sprake meer zijn. Als regel begon de sneeuwval wel eerst eind November begin December, zoo ook de aanhoudende vriestijd, maar met een vroeger begin moest ook rekening worden gehouden, want dit kwam ook meermalen voor. En in October en November kwamen altijd perioden van zeer slecht weer voor, welke de operatiën op groote schaal aanmerkelijk zouden vertragen, daarentegen de Roemenen gelegenheid geven zich te versterken, zoodat de kans om vóór den winter over het gebergte te zijn, daardoor zou worden verminderd. Een scherpe vervolging, die hen belette op adem te komen, en die eiken nieuwen weerstand zou overwinnen, voordat tijd was gevonden, om hem krachtig te organiseeren, was daartoe het in deze omstandigheden aangewe zen middel. Dan mocht men hopen, dat het door de voorafge gane overwinningen verkregen moreele overwicht zich nog altijd zou doen gevoelen, waardoor de Roemenen tot vroegtijdig opge ven van die stellingen zouden kunnen worden gebracht. Daar de troepen niet voor den bergoorlog waren uitgerust, konden zij niet anders dan vlak bij de door de passen voerende wegen worden gebruikt, zoodat langs die wegen slechts betrek kelijk zwakke troepenmachten konden opereeren. Het vormen van sterke massa's om op een bepaald punt met groote kracht te kunnen aangrijpen en daar den weerstand te breken, zoodat die ook op andere punten zou moeten worden opgegeven, moest daarom hier achterwege blijven. Ook de moeilijkheden van den aanvoer belemmerden het ge bruik van groote troepenmachten langs een enkelen weg. Het was nog niet gelukt, de spoorwegen voorbij Hermannstadt en Schaszburg zoover te herstellen, dat zij daar in gebruik konden worden genomen. De moeilijkheden van den aanvoer werden daardoor zeer vergroot en nog meer door den slechten toestand der wegen, zoodat van een geregelde verbinding met de ge noemde etappe-hoofdstations weinig sprake was en een opeen- hooping van troepen op enkele wegen de verpleging en aanvoer zoo bezwaarlijk zouden hebben gemaakt, dat de operatiën als ge volg daarvan zouden moeten gestaakt, althans zeer worden ver traagd. Daarmede zou de kans, om gelijk met de Roemenen bij de stellingen aan te komen, verkeken zijn. Van de bevolking was heel weinig materiaal te krijgen; zij bezat weinig en dat weinige was moeilijk te verzamelen. De be woners van Duitsche afkomst waren grootendeels gevlucht en die van Roemeensche afkomst boden geen medewerking, wel lijdelijke tegenwerking. Ook de overheid was meerendeels ge vlucht, en waar zij nog was gebleven, steunde zij de troepen in het geheel niet en verleende zij geen hulp bij het verzamelen van materiaal. Ook uit het O.-H. of uit het Duitsche achterland 780

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 2