4. HET LUCHTWAPEN IN DEN KLEINEN OORLOG. Dat het Iuchtwapen ook in den kleinen oorlog met voordeel zal kunnen worden gebruikt, ligt voor de hand en zal door nie mand worden betwijfeld. Het kan evenwel nuttig zijn, na te gaan, welke diensten ervan kunnen worden gevraagd. Het zal dan blij ken, dat deze legio zijn, en terugdenkend aan de wijze, waarop wij ons bij vroegere expeditiën dikwijls hebben moeten behelpen, stemt het hoopvol te weten, dat wij in de toekomst mocht het nog eens noodig zijn door de aanwezigheid van luchtstrijd krachten daarbij in zooveel gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Mits men dan slechts een oordeelkundig gebruik zal willen maken van de middelen waarover wordt beschikt, een waarschuwing, die overbodig kan schijnen maar die dat, blijkens de ervaring, niet is. Het volgende is getrokken uit het verslag van den commandant der Britsche troepen in Iraq over de periode Februari Juni 1923, waarin operatiën werden uitgevoerd uit Bagdad en Mosul tegen Kurdistan, dat, mede onder den invloed van Turksche intrigues, min of meer openlijk in verzet kwam tegen de Engelsche bezet tingstroepen. Een opstand in Irak werd in het geheim voorbereid door den gouverneur Sheik Mahmoud van het grensdistrict Sulai- maniyah met de hoofdplaats van den zelfden naam. Plannen werden daarbij in overleg met den commandant der Turksche ongere gelde troepen in Kurdistan beraamd om Koi Sanjak op de En- gelschen te heroveren. Sheik Mahmoud werd naar Bagdad ont boden, maar verscheen niet en zond een ontwijkend antwoord. Hierop werden twee compagnieën Sikhs ter versterking der troepen te Kirkuk per vliegtuig overgevoerd. Marcheeren was door den slechten toestand der wegen uitgesloten. Tegelijkertijd werden proclamaties boven de stad Suiaimaniyah naar beneden geworpen met een bedreiging, dat de plaats zou worden gebombardeerd, wanneer de Sheik binnen een etmaal niet aan den oproep gehoor gaf. Tevens liet men buiten de stad eenige bommen vallen om kracht aan de waarschuwing bij te zetten. Hierop gaf de Sheik toe, en een deputatie kwam verontschul digingen aanbieden. Daar de gouverneur evenwel zijn verblijf in de stad niet binnen den hem gestelden tijd verliet, werd het pa leis gebombardeerd, waarop hij vluchtte naar een heuvelachtig gebied, 40 mijl noordwaarts. Bij de voorbereiding der hierop volgende strafexpeditie maakte de commandant der troepen, „Air-Vice-Marshal" Sir J. M. Sai- mond, weder een ruim gebruik van vliegtuigen tot het houden van besprekingen met de politieke agenten en de colonne-com- Bewerkt naar het artikel „British operations in Kurdistan" in „Flis-ht" 19 Juni 1924, No. 25. 822

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 44