den grond had doorweekt, was ik in de gelegenheid te Rowanduz te landen, 2 dagen, nadat de colonne daar was aangekomen. Waar de heliograaf nagenoeg niet te gebruiken was, waren de colonnes door de draagbare radiotoestellen van de luchtmacht in staat, steeds in verbinding met mijn hoofdkwartier te treden. Bovendien hielden deze toestellen geregeld 6 uur per dag, ge durende de halten der colonnes, de wacht. Bij één gelegenheid werd een aanvulling aan petroleum en geladen accus, bestemd voor een radiostation, daarbij naar beneden geworpen. Waren de colonnes in beweging, zoodat geen andere verbin dingsmiddelen te gebruiken waren, dan bleven zij onderling en met mij in verbinding door neergeworpen en opgepikte bericht- kokers. Deze wijze van verbinding bleek in de practijk menig maal sneller dan die door middel van radio. Door vliegtuigen berichtkokers te doen oppikken, waarin op drachten tot terreinverkenning, werden door marcheerende colonnes zeer belangrijke gegevens verkregen over b. v. doode hoeken, verborgen stellingen, defilé's enz., en wel nagenoeg on middellijk, terwijl anders de vertraging aanzienlijk zou zijn geweest en de troep zwaar werk had moeten verrichten. Op een zeer belangrijk oogenblik, nl. toen beide colonnes maat regelen namen voor hun eoncentrischen opmarsch naar Rowan duz, werden de uitgegeven bevelen en de beoordeeling van den toestand tusschen de colonnes uitgewisseld, terwijl ook ik van ieder een exemplaar ontving, alles langs den luchtweg. Dit bij slecht weer; bovendien was er op dat oogenblik geen ander ver bindingsmiddel beschikbaar. De vliegtuigen pikten totaal 120 berichtkokers op. De commandant van de Koi-colonne had na iederen dagmarsch een etappenpost ingericht, voorzien van voorraden en onder ster ke bewaking. Het was voor hem van groot gewicht te weten, hoe zijn ingehuurde transporten vorderden en hoe het stond met den voorraad op iederen post. Alleen door de lucht was daarmede verbinding te houden. Op een dag werden berichtkokers uitge worpen boven iederen post en op den terugweg der vliegtuigen werden berichten opgepikt. Binnen 2 /2 uur was de colonne-com mandant volkomen op de hoogte. Eens werd de marschsnelheid eener colonne aanmerkelijk ver groot, doordat vliegtuigen de beheerschende hoogten naast den marschweg „afpatrouilleerden", zoodat de colonne zich daarmee niet had in te laten. Op overeenkomstige wijze gebruikt, beletten de vliegtuigen ook de hinderlijke beschieting der troepen uit de flanken. Op een dag werd 4 ton meel (een dagvoorraad voor de colonne) naar beneden geworpen. Hoewel dit soort van werk nog niet grondig was voorbereid, gelukte het vrij goed; het grootste deel bereikte de colonne. De slijtage aan schoenen en sokken was 825

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 47