831 9. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue d'artillerie. 15 Septembre 1924. Generaal Vouillemin verdedigt in „La culture scientifique et les écoles militaires" de noodzakelijkheid eener wetenschappelijke opleiding voor officieren. Steeds grooter wordt het aanlal diergenen, die naar aanleiding van de in den grooten oorlog opgedane ervaringen, aandringen op een verhoogicig van het wetenschappelijke peil van alle officieren. „J'estime". zegt gene raal Vouillemin, „qu'une mentalité d'ingénieur, pour l'officier complet, s'impose au même titre-qu'une ame d'apótre et un caractère de paladin Alhoewel deze uitspraak voor onze Nederlandsche ooren wellicht wat te hoogdravend klinkt, zoo komt toch het betoog van den schrijver in het algemeen ons zeer lezenswaard voor. In „Les adversaires du char" wordt een zeer helder overzicht gegeven van de strijdwijze der vechtwagens en hetgeen voor ons wellicht van meer belang is, van de afweermiddelen tegen deze strijdmiddelen. De schrijver, capitaine d'artillerie H. Bouvier besluit zijn artikel als volgt: „Les chars ne remplaceront jamais les fantassins ils ne sont qu'une aide puissante mise a la disposition de l'infanterie, qii'ils ne peuvent remplacer dans l'exécution de la totalité de ses missions". Hiermede bewijst hij, naar ons voorkomt, stevig met beide beenen op den grond te staan, hetgeen niet gezegd kan worden van die schrijvers in de tegenwoordige vakliteratuur, die reeds organisaties ontwerpen waarin de vechtwagens het hoofdelement vormen. Onder „Renseignements divers" vonden we o. m een uittreksel uit een Italiaansch artikel over repérage par le son, waarbij de meening wordt geuit, dat de tijd van 6 uur, in een vorig artikel in de Revue d'artillerie noodig geoordeeld om in den bewegingsoorlog den geluidmeetdienst be drijfsklaar te maken, te kort werd geschat. Heerestechnik. September 1924. Hierin vinden we het slot van het vroe ger vermelde opstel„Die Nachkriegstatigkeit der uns benachbarten und übrigen Militarstaaten auf dem Gebiete der Vervollkommnung des chemi- schen KriG^GS." Hierin lezen we: „Die Japaner sollen ein Gas haben, das dem der Amerikaner ahnlich ist, doch soil der bei der Detonation der Gasbomben sich entwickelnde Giftnebel dicht über dem Erdboden bleiben, was den Amerikanen noch nicht gelungen sein soli Die tödliche Wirkung dieses Gases soil sich auf einen Umkreis von 2 Meilen erstrecken." Uitvoerig wordt uitgeweid over de in Amerika getroffen voorbereidingen voor het voeren van den gasoorlog, welke zich voornamelijk in defensieve richting bewegen. Verder wordt er op gewezen dat de int( rnationale besprekingen over dit onderwerp er op wijzen, dat met den gasoorlog in zeer uitge- breiden zin bij een conflict in de toekomst ter dege rekening zal moeten worden gehouden. Allgem. Schweiz. Militarz. 27 September 1924. Het eerste artikel hierin zouden we ter vertaling willen aanbevelen en in aanmerking willen brengen voor plaatsing in een periodiek dat geegeld door onze onderofficieren gelezen wordt. Ook leent de inhoud zich ten zeerste als leiddraad voor eene bespreking door den compagniescommandant met zijne onderofficieren en korporaals. Het is getiteld„Zur Unteroffiziers-Frage." en geschreven omdat tegenwoordig in Zwitserland „Der Groszzahl unserer jungen Untcr- offiziere fehlt die Diensterfahrungsie beherschen ihr Handwerk nicht mehr." Gevolg hiervanminder prestige en daaruit voortvloeiendachteruit gang der discipline, zoowel naar bovea als naar beneden. Vele goede raadgevingen bevat het sober gestelde en van diep inzicht getuigende opstel. Wij zijn van meening dat er zeer veel bruikbaars voor ons jonge kader in is te vinden. Maar ook menig jong officier zal er zijn voordeel mee kunnen doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 53