The Coast Artillery Journal. September 1924. Volgens de gewoonte van het tijdschrift, wordt ook in dit nummer weer een citaat als bladvulling geplaatst ter overdenking. Ditmaal een uitspraak van president Roosevelt, die we hier willen overnemen: „We are not a military nation. Our army is so small as to present an almost absurd contrast to our size. Yet we are a rich nation, and undefended wealth invites aggression." Maar daar Ned.-Indië volgens meerdere sprekers in den Volksraad een ARM land is, behoeven wij ons niet over agressie ongerust te maken en kan onze defensie gerust verwaarloosd worden, tenzijwellicht een ander kans ziet van ons lndië een RIJK land te maken! In „The functions of coast fortifications in the positive system of coast defense" toont Major E. J. Gullen aan, dat de tactische beginselen voor het Leger geheel van toepassing zijn op de vraagstukken welke zich op het gebied van kustartillerie voordoen en dat het gebruik van „ambiguous terms and confusing phraseology" slechts leidt tot vage en tegenstrijdige ideeën. Ter lezing wordt aanbevolen het artikel over „Pistols and pistol shoo ting", waarin vele nuttige wenken zijn gegeven voor de beoefening van deze in ons leger wel wat stiefmoederlijk bedeelde sport. Bij de „Professionnal Notes" troffen we gegevens aan met foto's van het nieuwe, bij het „Ordnance Department" der kustartillerie in beproe ving zijnde luchtafweergeschut. La Revue Maritime. September 1924. Dit nummer bevat in de eerste plaats een lezenswaard artikel over „La Marine fiangaise au Monténègro (1914—1915) waarin het belang van een basis voor een scheepsmacht zeer naar voren komt, terwijl eveneens het preventief afwerend karakter van een versterkte havenplaats (Cattaro) tegenover een zeemacht blijkt. Ook spreekt uit dit opstel, hoe enkele Oostenrijksche en Duitsche onder zeeërs noodzaakten tot het nemen van uitgebreide beveiligingsmaatregelen in het belang van de groote oorlogsschepen alsook van de vrachtschepen, die Montenegro moeslen ravitailleeren. Van „Scènes de la révoluiion nava'e en Russie" vinden we het slot artikel. Ook hierin treft het tragische lot van het officierskorps en de verbluffende snelheid waarmee een machtig instrument als de Russische oorlogsvloot door de revolutie werd vernietigd In de „Chronique des marines franqaise et étrangères" troffen we een interessant uittreksel aan uit een rapport door den senator H. Chérond, gericht aan de „Commission des Finances du Sénat" en waarin het groote belang van een geregelde petroleumaanvoer voor Frankrijk in tijd van oorlog wordt aangetoond. Hiervoor worden snelvarende tankschepen (pétroliers) noodig geacht. In „La redistribution des forces anglaises" lezen we: „II ne faut pas hésiter a dire que le Pacifique est Ia zone vers laquelle tous les hommes de guerre tournent aujourd'hui instinctivement leur esprit. Le Japon approche d'une période de son histoire oü il devra s'assu- rer une plus large place au soleil, soit par des moyens pacifiques, soit par les armes" en verderop: „11 est injuste de dire que l'Angleterre n'a point de base navale dans eet Océan, mais elle n' a pas de base capable de recevoir une flotte moderne" en: Puisque nous tenons pour inconcevable une guerre entre l'Angleterre et les Etats-Unis, nous pouvons envisager le Japon". In „La Marine Australienne"„Enfin le Gouvernement anglais ayant renoncé a la création de la base Singapour, question a laquelle l'Australie était intéressée, le gouvernement de ce Dominion s'est décidé a étudier pour son propre compte les conditions d'établissement d'une base navale de premier ordre sur le territoire australien". Vermoed wordt dat Sydney verkozen zal worden, doch zegt het artikel: „11 faut remarquer qu'en cas de conflit en Extrème-Orient, la situation de Sydney n'offre pas d'avantages spéciaux au point de vue stratégique, et 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 54