835 geschikten, terwij) toch een behoorlijke controle wordt uitgeoefend, tenvolle verantwoordelijkheid durven dragen, terwijl men de ondergeschikten daartoe eveneens verplicht en het zoonoodig vraagt van chefs, het sparen van de krachten zoowel van zijn troep als van zichzelf om ze waar noodig tot het uiterste uit te buiten, enz. Al deze moeilijke zaken zijn volgens schrijver niet op zeer jeugdigen leeftijd den aspirant-officieren voldoende te leeren en hij wenscht voor het officierskorps op lateren leeftijd uitstekend geleide aanvullingscursussen over deze materie. Lieutenant-colonel Paquet besluit zijn artikel „Fonctionnement d'un 2e bureau dans la division d'infanterie", waarin hij applicatorisch het nut van een bureau inlichtingen bij den staf eener divisie aantoont. Verder vinden we het slot van het artikel; „LE JAPON. Son passé, son présent, son avenir." Hierin zegt de capitaine Rinièri o. m.„Le Japon se trouve dans la situation d'une chaudière surchauffée qui éclatera un jour ou l'autre si on ne lui adapte pas a temps une soupape appropriée a son débit de vapeur. Ainsi les accords du Pacifique n'ont, en aucune fagon, fait disparattre les causes de conflit dans cette partie du monde; aucune convention ne pouvait et ne pourra jamais rien contre la natalité, qui obligera le peuple nippon a se répandre de gré ou de force sur un territoire voisin". Verschillende landen worden nu door schrijver in be schouwing genomen, hetgeen hem doet concludeeren, dat de Philippijnen het meest voor die Japansche expansie in aanmerking komen. Lieutenant-colonel Voisin schrijft over „Doctrine de l'aviation frangaise de combat". Wissen und Wehr. September 1924. Viertes Heft. Onder den titel „Voraussichtlicher Verlauf zukünftiger Kriege" wordt een voordracht van den directeur der Engelsche krijgsschool gepubliceerd. Hierin wordt vermeld hoe genoemde autoriteit, generaal Ironside, zich het verloop van een toekomstigen (Europeeschen) oorlog voorstelt. Het meest belangrijke hierin is het aandeel, dat hij hierin aan het gevecht tusschen de wederzijdsche luchtstrijdkrachten toekent en dat geringer is dan door vele andere schrijvers wordt verondersteld; terwijl hij ook meent te kunnen aantoonen dat in de toekomst een oorlog van langen duur, zoo als die van 1914—1918, niet meer mogelijk zal zijn. „Welchen Hinflusz haben Waldzonen und Walder auf Heerführung und Truppenverwendung?" is een studie waarin veel weienswaardigs voor ons te vinden is in verband met den invloed, die bosschen (en ook onze Indische bedekte terreinen) op de gevechtsvoering zullen hebben, waarbij dan de moderne strijdmiddelen in beschouwing moeten worden genomen. Vele voorbeelden uit de nieuwste krijgsgeschiedenis dienen ter staving van geopperde theoriën. Het artikel komt ons van veel belang voor. Van de reeks opstellen „Casar als Feldherr und Staatsmann im Lichte unserer Zeit" bevat dit nummer het slot. Van de hand van von Altrichter verschijnt een artikel „Die grosze Schlacht in Frankreich vom 21 Marz bis 4 April 1918". Van dezen slag, waaraan de uitgifte van een nieuw voorschrift: „Die Angriffsschlacht im Stellungskriege", voorafging, geeft het artikel een zeer duidelijk overzicht. Niet alleen van het verloop, maar ook van de voorbereiding en van de motieven die er toe geleid hebben, Treffend wordt aangetoond, hoe de slag wel tot een zeer groote tactische maar niet tot een strategische overwinning leidde. The Asiatic Review. October 1924. In dit tijdschrift komen twee belang rijke artikelen voor. In de eerste plaats „America and Japan" door Gonnoské Komai, waarin we een protest lezen tegen het Amerikaansche standpunt betreffende het toelaten van Japanners in de Vereenigde Staten. Wij halen daaruit het volgende aan„Notwithstanding the fact that the Monroe Doctrine, maintained so vigorously by the United States,

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 57