837 she must depend upon the tropical Indies, all other sources being either too far away, or under foreign and potentially hostile control. We have here, therefore, a trend in Japan to make suie of an area op supply in some part of the tropical islands which gurdle the equator from the Malay peninsula to the Northern Territory of Australia". Hij wijst er op, dat voortgezette industrialiseering van eer. land leidt tot een bevolkingsaanwas, die door het eigen land niet meer te voeden is. „Everything in the development of Japan, as of the other races around the Pacific, points towards intensified progress along the fatal route of increased industrialization, which must lead to ultimate conflict." Hij constateert dat in de landen, die open zijn voor Jap. immigratie, als Korea, Mongolië, Mandchosrije, Argentinië, Brazilië, Chili, Peru en Ned. Indië, relatief slechts weinig landverhuizers zich hebben gevestigd. „But at the same time, they constantly strive to gain admission to those Ame rican and British parts of the Pacific countries from which they are, by the deliberate will of these populations, debarred". Resumeerende concludeert hij, dat het de plicht van Groot-Brittanje tegen over „the Empire" en ook tegenover de wereld is, om Singapore eerste klas vlootbasis te maken. „Thus alone may the expectation be fulfilled that our national instinct and common sense will reverse the „sommewhat naïve gesture" (het stop zetten van de vlootbasisbouw) of our temporary political rulers". Uit beide hier behandelde artikelen blijkt o. i. duidelijk, hoe van twee zeer verschillende zijden bekeken, de toekomst nog geenszins wijst in de richting van de eeuwige wereldvrede en zeer zeker niet in dat gedeelte der aarde waar ons Indië een zoo zeer bijzondere, strategisch belangrijke, ligging heeft. Schweizerische Vierteljahrsschrift für Kriegswissenschaft. Dit tijdschrift voegt aan de vele reeds over dit onderwerp bestaande literatuur een waardevolle bijdrage toe van de hand van generaal von Ernst Horsetzky onder den titel: „Ueber die Deutsche Führung in Frankreich 1914." In het bijzonder wordt de leiding van het 1ste D. leger (v. Kluck) uitvoerig be sproken. Duidelijke schetsen illustreeren het zeer onderhoudend gestelde artikel. In „Aus den Blutzahlen des Krieges" vinden we belangrijke ge gevens over het op rekening van ziekten te stellen aantal dooden uit den grooten oorlog, dat in dezen oorlog relatief lager is geweest dan in andere oorlogen van de laatste honderd jaar. Bulletin Beige des Sciences Militaires. October 1924. We vestigen de aandacht op het vijfde vervolg van „Le Terrain et la Guerre", waarin eenige typische voorbeelden zijn opgenomen van gevechten waarin een der partijen verrast is geworden, en van welken invloed daarop het terrein is geweest. Deze voorbeelden zijn: De gevechten bij Villers-la-Loue-Houd- rigny, van het 2e Fr. Legerkorps (in het bijzonder der 3e Inf. Divisie), bij Rossignol van de 3e Koloniale Divisie, in het bosch van Luchy van de 66e Brigade (17e Legerkorps), bij Neufchateau van de 5e Koloniale Brigade. Een van de voornaamste lessen hieruit getrokken is „si la tactique varie dans ses formes avec l'armement et les engins d'une époque, le terrain avec ses caractéristiques si diverses n'en reste pas moins susceptible d'exercer sa part d'influence sur les procédés a mettre en oeuvre". Militar-Wochenblatt No. 10. 11 September 1924. De reeks artikelen Aus groszer Kampfzeit" wordt vervolgd mei: „Die Schlacht an den Masurischen Seen", „Maubeuge" en „Eine Beschieszung von Fort Douaumont mit 21 c.M. Mörsern". In No. 11 van 18 September 1924 vinden we een bespreking van het boek „America's minitions 1917-1918". Hieruit blijkt welke enorme hoeveelheden oorlogsvoorraden van allerlei aard naar Europa verscheept werden en hoeveel grooter quanta reeds besteld waren toen de wapenstil stand hieraan een eind maakte. In No. 12 van 25 September 1924 komt een belangrijk artikel voor van Dr. Ernst Meier over de vraag .Material oder Moral", waarin schrijver de vraag wenscht te beantwoorden door haar te wijzigen in „Material und Moral".

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 59