'dwingen tot die detacheering, omdat door zulk een offensief het IXe leger bedreigd zou zijn geworden. Evenwel was uit niets op te maken, dat zulk een operatie door de Roemenen werd overwogen. Integendeel was het N. leger, dat steeds bij zijn op rukken in W. richting succes had behaald, met het 2e leger te ruggeweken. Dat die detacheering op meer dan 100 K. M. afstand, met zwaar bergterrein tusschen de groepen, een zoodanige uitwer king zou hebben, dat deze bij de beslissing merkbaar zou zijn was echter weinig waarschijnlijk. De voor de onderneming naar den Ojtoz-pas aan te wenden troepen moesten onmiddellijk haar beweging aanvangen, omdat zij anders achter het net zouden visschen. Zij moesten dus worden aangewezen van de troepen bij Kroonstadt; want wanneer de aange kondigde versterkingen zouden aankomen en voor de operatie in het gebergte beschikbaar zouden zijn, was nog niet bekend. Be halve het Cav. korps wees von Falkenhayn voor deze operatie de 71ste Div. aan, welke gesteld werd onder de bevelen van den Comdt van het Cav. Korps, generaal von Schmettow, en over Kerdivaharsely zoo mogelijk moest oprukken. De Comdt van het le O.-H. leger werd er op gewezen, dat de voorgenomen operatiën van het IXe leger slechts dan konden slagen, wanneer van dit leger door het e. g. flank en rug werden gedekt. Daartoe moest het snel oprukken en de Roemenen, waar zij dezen aantroffen, met kracht aanpakken om zoo snel moge lijk den grenskam te bereiken. De groote kracht moest op den rechtervleugel worden uitgeoefend. Van de beloofde versterkingen kwam de 12e Beyersche Div. juist met haar eerste echelons aan. Zij kreeg last bij Schaszburg te ontladen; de uitgeladen afdeelingen moesten onmiddellijk op den weg naar Palos worden vooruitgeschoven. Waar zij zou worden gebruikt, had von Falkenhayn niet definitief besloten. Uitgaande van de hoop, dat het le Res. Korps (cdt Generaal von Morgen, 76e Res. Div., 8e O.-H. bergbrigade) door de omvattend ingezette 8e bergbrig. het snelste zou kunnen voor uitkomen, zou, door de 12e Beijersche Div. nu hierheen te diri- geeren, de gelegenheid bestaan op dezen vleugel een zoo sterke groep te vormen, dat deze Z. om het geweldige La Oinumassief den Predeal-pas zou kunnen openen. In verband hiermede werd de toevoeging van genoemde Div. aan het le Res. Korps overwogen. Voor die divisie was Schasburg het aangewezen ontladingspunt, daar de baan naar Hermannstadt vrij moest blijven voor de naar den Roode Toren-pas te zenden troepen, en bovendien de linker- ■of rechter-vleugel van den groep Kroonstadt van Hermannstadt uit niet eerder te bereiken zou zijn dan van Schaszburg uit. 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 5